X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.11.2019 р. № 1565/6/99-00-04-04-03-15/ІПК

Державна податкова служба України на звернення Товариства, надісланзго листом ГУ ДПС У Запорізький області щодо плати за землю (далі  Плата), щодо отримання індивідуальної податкової консультації, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що має у власності нерухоме майно у багатоквартирних будинках, частина яких знаходиться у комунальній власності, частина у віданні ОСББ, співвласником якого є Товариство.

Багатоквартирні будинки розташовані на земельних ділянках, право власності та/або право користування на які не оформлено.

Товариство повідомило про нарахування і сплату земельного податку за частини площ земельних ділянок під своїм нерухомим майном (з урахуванням прибудинкової території).

Товариство запитує про наявність у нього обов’язку зі справляння Плати.

Товариством не надано інформації про вжиття ним заходів щодо формування Ділянок, як об’єктів цивільних відносин, відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України (далі Земельний кодекс) та щодо можливості набуття ним права власності або користування земельною ділянкою на умовах оренди, передбаченого ст. 120 Земельного кодексу.

Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, землекористувачі, платником орендної плати є орендар земельної ділянки (ст. 269, ст. 288 Кодексу).

Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частини прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності та нерухоме майно (п. 287.8 ст. 287 Кодексу).

Земельна ділянка, як об’єкт щодо якого застосовується принцип платності використання землі, встановленого ст. 206 Земельного кодексу, у розумінні визначених законодавством податкових відносин, виникає за результатом її формування, як об’єкта цивільних прав, а також оформлення права власності користування земельною ділянкою (ст. 126 Земельного кодексу), що виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу).

Оскільки Товариство є фактичним користувачем земельних ділянок, то у такого користувача виникає обов’язок щодо оформлення відповідного права на їх використання.

Використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства.

Повноваження щодо регулювання земельних відносин, у тому числі й справляння плати за землю, делеговано органам місцевого самоврядування (ст.ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Водночас звертаємо увагу, що орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу, а також враховуючи рішення Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015 (у справі №5023/3993/12 (5023/90574/11) та від 30.11.2016 (у справі № 922/1008/15) може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166,1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Додатково повідомляємо, що узагальнююча податкова консультація щодо обов’язку справляння Плати за земельну ділянку у разі відсутності правовстановлюючих документів, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).