X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.11.2019 р. № 1608/6/99-00-07-03-02-15/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку визначення податкових зобов’язань з ПДВ при отриманні покупцем - резидент ом винагороди у грошовій формі (бонусу) за досягнення відповідних показників закупівлі продукції від постачальника-нерезидента та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Постачання послуг, згідно з підпунктом 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ -будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Одним із методів, які використовуються постачальниками для просування товарів на ринку, є сплата мотиваційних виплат (премій, бонусів, інших заохочень) на користь покупців, які є винагородою за досягнення ними певних економічних показників та сприяють пожвавленню збуту товарів постачальника.

Згідно з підпунктом 14.1.108 пункту 14.1 статті 14 ПКУ маркетингові послуги (маркетинг) - послуги, що забезпечують функціонування діяльності платника податків у сфері вивчання ринку, стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), політики цін, організації та управлінні руху продукції (робіт, послуг) до споживача та післяпродажного обслуговування споживача в межах господарської діяльності такого платника податків.

Оскільки мотиваційні та стимулюючі виплати (премії, бонуси, інші заохочення), які сплачуються постачальником продукції на користь покупців за досягненням ними відповідних показників закупівлі продукції (зокрема, за чітке дотримання графіку замовлень), спрямовуються на стимулювання збуту продукції такого продавця, такі витрати відносяться до маркетингових послуг.

Отже, при виплаті продавцем-нерезидентом винагороди у грошовій формі (бонусу) покупцю-резиденту за досягненням ним відповідних показників закупівлі продукції об’єктом оподаткування ПДВ є маркетингові послуги, які надаються покупцем, а винагорода у грошовій формі (бонуси), в свою чергу , є компенсацією вартості таких послуг.

Місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операн їй, зазначених у підпунктах 186.2 і 186.3 статті 186 ПКУ (пункт 186.4 статті 186 ПКУ).

Місцем постачання маркетингових послуг відповідно до пункту 18 5.4 статті 186 ПКУ є місце реєстрації постачальника таких послуг, тобто у даному випадку митна територія України.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку -продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі -ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Таким чином, при отриманні від продавця-нерезидента винагороди в грошовій формі (бонусу) за досягненням відповідних показників закупівлі продукції у покупця такої продукції - резидента виникають податкові зобов’язання з ПДВ за операцією з постачання маркетингових послуг.

Базою оподаткування ПДВ, відповідно до пункту 188.1 статі 188 ПКУ, у цьому випадку буде сума отриманої винагороди (сума бонусів).

На дату виникнення податкових зобов'язань за операцією з постачання маркетингових послуг нерезиденту платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну на неплатника ПДВ (особливості складання таких податкових накладних визначено пунктом 12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307) та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Нарахована сума таких податкових зобов’язань підлягає відображений у податковій декларації з ПДВ, форма та порядок заповнення якої затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, за відповідний звітний період у рядку 1.1 «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою».

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платниюм податків, якому надано таку консультацію.