X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.12.2019 р. № 1685/ФОП/26-15-33-18-12-ІПК

Головне управління ДПС у м. Києві в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами і доповненнями (далі  ПКУ), розглянуло Ваше звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо визначення обсягу доходу фізичною особою - підприємцем платником єдиного податку третьої групи та в межах компетенції повідомляє.

Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, зокрема, платниками єдиного податку третьої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.

До платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень (пп. З п. 291.4 ст. 291 ПКУ).

Відсоткова ставка єдиного податку встановлюється у розмірі: 3 відсотки доходу у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ; 5 відсотків доходу  у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (п. 293.3 ст. 293 ПКУ).

Доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст. 292 ПКУ).

До суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

До суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.3 ст. 292 ПКУ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

При цьому, пунктом 292.11 статтею 292 ПКУ визначено суми коштів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку, зокрема, суми податку на додану вартість.

Дохід платника єдиного податку визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 ПКУ (п. 292.13 ст. 292 ПКУ).

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування (п. 292.14 ст. 292 ПКУ).

При цьому, у разі перевищення платником єдиного податку третьої групи (фізичною особою - підприємцем) у податковому (звітному) періоді обсягу доходу, визначеному п. 291.4 ст. 291 ПКУ, до суми перевищення застосовується ставка єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також такий платник зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення (пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ).

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів та витрат за формою та в порядку, що встановлені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 (далі наказ № 579) (пп. 296.1.2 п. 296.1 ст. 296 ПКУ).

На даний час для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість запроваджено Книгу обліку доходів і витрат (далі Книга), а також Порядок її ведення (далі  Порядок), які затверджені наказом № 579 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07 липня 2015 року за № 801/27246.

Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, окремо про кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримано готівкою, фактично безоплатно отримано товари (роботи, послуги) та понесено витрати, зокрема оплачені придбані товари (роботи, послуги), виплачена заробітна плата, сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування тощо (п. 5 Порядку).

Згідно з пунктом 6 Порядку дохід від провадження господарської діяльності та витрати, пов'язані з придбанням товарів (робіт, послуг) відображаються без податку на додану вартість.

Дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 8 Порядку).

Враховуючи вищезазначене, для цілей оподаткування доходу єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання перебувати на спрощеній системі оподаткування враховуються дохід, визначений згідно норм статті 292 ПКУ, за умови дотримання обмежень, обумовлених статтею 291 ПКУ.

При цьому слід зазначити, що для платників єдиного податку третьої групи - фізичних осіб, в тому числі які є платниками податку на додану вартість, встановлено обмеження річного обсягу доходу у розмірі 5 млн грн без врахування сум податку на додану вартість.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.