X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.12.2019 р. № 1778/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

Державна податкова служба України на виконання рішення окружного адміністративного суду, що набрало законної сили за наслідками його апеляційного перегляду Другим апеляційним адміністративним судом (Постанова), яким скасовано індивідуальну податкову консультацію, та, враховуючи положення ст. 53 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), надає нову індивідуальну податкову консультацію з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства.    

Згідно з п. 1 ст. 63 Закону України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» (далі - Закон № 5080) компанія з управління активами (далі - КУА) - господарське товариство, створене відповідно до законодавства у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю, яке провадить професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів на підставі ліцензії, що видається Комісією.

Пункт 10 ст. 1 Закону № 5080 зазначає, що інститут спільного інвестування (далі - ICI) - це корпоративний або пайовий фонд.
Пайовий фонд - сукупність активів, що належать учасникам такого фонду на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються нею окремо від результатів її господарської діяльності.

Пайовий фонд не є юридичною особою і не може мати посадових осіб (ст. 41 Закону № 5080).

Згідно з п. 49.2 ст. 49 Кодексу платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Кодексу податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п.п. 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Кодексу до платників податку на прибуток належать суб’єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім неприбуткових підприємств, установ, організацій та суб’єктів господарювання, що застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Пунктом 2 ст. 12-1 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996) та п.2 «Порядку подання фінансової звітності», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 встановлено, що КУА та ICI складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, оскільки провадять господарську діяльність з надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення (розділ 64 КВЕД ДК 009:2010).

Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (далі - МСБО) 1 «Подання фінансової звітності» передбачають необхідність зазначати відповідність фінансової звітності Міжнародним стандартам фінансової звітності (далі - МСФЗ) чітко та без будь-яких обмежень.

Тобто, аналізуючи положення ст. 46,49 Кодексу та ст. 41 Закону № 5080 суд приходить до висновку, що податкову декларацію з податку на прибуток зобов’язаний подавати саме платник податку на прибуток і саме щодо податку на прибуток, за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, виключно на підставі даних власного бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Згідно з п. 1 ст. 43 Закону № 5080 бухгалтерський та податковий облік операцій і результатів діяльності із спільного інвестування, які проводяться компанією з управління активами через пайовий фонд, здійснюється компанією з управління активами окремо від обліку операцій та результатів її господарської діяльності та обліку операцій і результатів діяльності інших інститутів спільного інвестування, активи яких перебувають в її управлінні.

Крім того, відповідно до п. 1 Розділу III Положення про особливості бухгалтерського обліку операцій інститутів спільного інвестування, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.11.2013 № 2669 (далі - Положення) бухгалтерський облік діяльності інститутів спільного інвестування здійснюється відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Міжнародних стандартів фінансової звітності (далі - МСФЗ).

У п. 1 Розділу III цього Положення зазначено, що КУА складає окрему фінансову звітність за результатами власної діяльності та діяльності зі спільного інвестування кожного із створених нею пайових інвестиційних фондів.

Відповідно до п. 2 ст. З Закону № 996 бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Аналізуючи ці норми законодавства суд приходить до висновку, що фінансова та податкова звітність платника податку мають грунтуватися на даних бухгалтерського обліку такого платника податку.

Згідно з положеннями п. 44.2 ст. 44 для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Отже, як зазначається у рішенні окружного адміністративного суду платник податку на прибуток підприємств, при визначенні об’єкта оподаткування має використовувати дані власного бухгалтерського обліку і фінансової звітності, які він здійснює окремо від бухгалтерського і податкового обліку операцій і результатів діяльності із спільного інвестування, які провадяться КУА через пайовий фонд, відповідно до п. 1 ст. 43 Закону № 5080.

Положеннями ст. 46 Кодексу зазначено, що податкова звітність ( в тому числі щодо податку на прибуток підприємств) подається до контролюючого органу у вигляді податкової декларації.

Виходячи з визначення податкової декларації, встановленого п. 46.1 ст. 46 Кодексу суд зазначає, що:    

1. на її підставі здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання;

2. в ній відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору;

3. вона є документом, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно з п. 46.2 ст. 46 Кодексу платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 цього Кодексу.

Фінансова звітність, що складається та подається відповідно до цього щгакту платниками податку на прибуток та неприбутковими підприємствами, установами та організаціями, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації) та її невід'ємною частиною.

Враховуючи висновки рішення окружного адміністративного суду КУА - платник податку на прибуток підприємств, що здійснює управління активами пайового інвестиційного фонду, включає до податкової декларації з податку на прибуток підприємств дані бухгалтерського обліку КУА за відповідний звітний період без врахування показників і результатів діяльності пайового інвестиційного фонду, активами якого така КУА управляє.

При цьому, КУА також веде окремий бухгалтерський та податковий облік (складає та подає окрему декларацію з податку на прибуток) по результатам діяльності кожного пайового інвестиційного фонду, активами якого така КУА управляє.

Разом з тим наголошуємо, що будь-які висновки щодо податкового обліку конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Додатково повідомляємо, що з урахуванням положень ст. 52 Кодексу ця консультація, надана на виконання рішення окружного адміністративного суду, має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно ТОВ.