Головне управління ДПС у Сумській області розглянуло звернення фізичної особи-пІдприємця ... (реєстраційний номер облікової картки платника податків ..,) (далі за текстом - ФОП...) від ..2019 за № (вх....ФОП/ІПК від...2019) про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування реєстратора розрахункових операцій при Проведенні безготівкових розрахунків та в межах компетенції повідомляє таке.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в України визначає Закон України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (з наступними змінами та доповненнями) (далі за текстом - Закон № 265).
Його дія поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
При цьому встановлення норм щодо незастоеування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається (абзац другий преамбули Закону № 265).
Згідно чинної редакції пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (з наступними змінами та доповненнями) (далі за текстом - Кодекс) визначено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:
першої групи;
другої - четвертої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень.
У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 000 000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим.
Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.
Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Аналогічна норма міститься у чинній редакції пункту 6 статті 9 Закону 265, згідно з якою реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення) (наданні послуг) фізичними особами - підприємцями, які відносяться відповідно до Податкового кодексу України до груп платників єдиного додатку, що не застосовують реєстратори розрахункових операцій.
Згідно чинної редакції пункту 1 статті 3 Закону № 265, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєсіратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Враховуючи вищевикладене, згідно чинного законодавства у разі коли обсяг доходу фізичної особи - підприємця платника єдиного податку другої - четвертої груп протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень, та/або такий платник незалежно від обсягу одержаного (отриманого) доходу не проводить реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, застосування реєстратора розрахункових операцій при проведенні розрахунків зі споживачами не є обов’язковим.
Одночасно звертаємо Вашу увагу, що при здійсненні розрахунків у безготівковій формі через установи банків реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, Порядок здійснення безготівкових розрахунків В Україні в національній валюті в Україні визначається постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» (з наступними змінами та доповненнями), згідно з яким безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.
Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
Отже Вам, як фізичний особі-підприємцю .... перебуваючи на спрощеній системі оподаткування (платником єдиного податку третьої групи), при здійсненні діяльності пов’язаної з реалізацією товарів (наданням послуг), розрахунки за які проводяться виключно у безготівковій формі через установи банків, згідно чинного законодавства можливо проводити без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Окремо звертаємо Вашу увагу на прийняті Верховною радою України Закони України від 20 вересня 2019 року за № 128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та від 20 вересня 2019 року № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінїзацїї розрахунків у сфері торгівлі і послуг», що значно розширюють коло видів діяльності при здійсненні яких, фізичні Особи - підприємці платники єдиного податку будуть зобов’язані використовувати (застосовувати) реєстратори розрахункових операцій починаючи з 01 жовтня 2020 року.
При цьому, згідно вимог зазначених законів з 01 січня 2021 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій незалежно від обсягу одержаного (отриманого) доходу протягом календарного року та проведення будь-яких видів діяльності, зобов’язано використовувати (застосовувати) всіх платників єдиного податку фізичних осіб-пїдприємців, крім тих що перебувають на першій групі спрощеної системи оподаткування.
Головне управління ДПС у Сумській області звертає увагу, що згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |