Головне управління ДПС у Донецькій області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України, розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо перебування на спрощеній системі оподаткування та повідомляє.
Статтею 42 Господарського кодексу України (далі — ГКУ) визначено, що підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Одним із принципів підприємницької діяльності є вільний вибір підприємцем видів підприємницької діяльності (ч. перша ст. 44 ГКУ).
Класифікація видів економічної діяльності (далі — КВЕД) затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457, відповідно до якого КВЕД — це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності — особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст.9 291 Кодексу).
Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Зокрема, починаючи з 20.10.2019 (дати набрання чинності Закону України від 20.09.2019 № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг») не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи -підприємці, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг :
— фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж (пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу).
Відповідно до КВЕД розділ «Телекомунікації (електрозв'язок)» (КВЕД 61) включає:
— діяльність у сфері проводового електрозв'язку (КВЕД 61.1);
— діяльність у сфері безпроводоврго електрозв'язку (КВЕД 61.2);
— діяльність у сфері супутникового електрозв'язку (КВЕД 61.3);
— інша діяльність у сфері електрозв'язку (КВЕД 61.9).
Пояснення до позицій КВЕД затверджено наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396.
Поряд з цим, слід зазначити, що повноваження держави щодо управління та регулювання телекомунікаційної діяльності, а також права, обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами, визначається Законом України від 18.11.2003 № 1280-ІV «Про телекомунікації» (далі — Закон № 1280), згідно з абзацом 52 п. 1 ст. 1 якого телекомунікації (електрозв'язок) — це передавання, випромінювання та/або приймання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду по радіо, проводових, оптичних або інших електромагнітних системах, а телекомунікаційна мережа — комплекс технічних засобів телекомунікацій та споруд, призначених для маршрутизації, комутації, передавання та/або приймання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду по радіо, проводових, оптичних чи інших електромагнітних системах між кінцевим обладнанням (абзац 53 п. 1 ст. 1 Закону № 1280).
Телекомунікаційна послуга (послуга) — продукт діяльності оператора та/або провайдера телекомунікацій, спрямований на задоволення потреб споживачів у сфері телекомунікацій (абзац 56 п. 1 ст. 1 Закон № 1280).
Враховуючи зазначене, суб’єкти господарювання, які мають види діяльності по КВЕД: класи — 61.10 (діяльність у сфері проводового електрозв'язку) та 61.90 (інша діяльність у сфері електрозв'язку) не можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування та у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (пп. 5 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |