Державна податкова служба України розглянула звернення товариства щодо оподаткування ПДВ операцій з надання онлайн-сервісів та доступу до них і, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, товариство є оператором електронного майданчика Державного підприємства, яке є адміністратором електронної системи закупівель.
Товариство надає онлайн-сервіси та доступи до них замовникам, державним (зокрема казенним) та комунальним підприємствам, їх дочірнім підприємствам, об’єднанням підприємствам, а також іншим господарським товариствам.
Порядок функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 166 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 року № 704) (далі - Порядок № 166).
Адміністратор електронної системи закупівель (далі - адміністратор) -юридична особа, визначена Уповноваженим органом відповідальною за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу Уповноваженого органу (Мінекономіки) (пункт 2 Порядку № 166).
Оператор електронного майданчика - це юридична особа, зареєстрована в установленому законом порядку на території України, що має право на використання електронного майданчика (пункт 2 Порядку № 166).
Оператор авторизованого / попередньо авторизованого електронного майданчика - юридична особа, зареєстрована в установленому законом порядку на території України, що має право на використання електронного майданчика, який авторизований / попередньо авторизований відповідно до вимог Порядку № 166 (пункт 2 Порядку № 166).
Згідно з пунктами 5, 6, 7 Порядку № 166 за подання учасником тендерної пропозиції та/або пропозиції учасника закупівлі, що була розкрита електронною системою закупівель через електронні сервіси з автоматичним обміном інформацією (онлайн-сервісами), доступ до яких здійснюється за допомогою Інтернету, та за користування зазначеними електронними сервісами оператор авторизованого / попередньо авторизованого електронного майданчика справляє з учасника плату в розмірі, встановленому у пункті 5 Порядку № 166.
Розмір плати, встановлений у пункті 5 Порядку № 166, визначений з урахуванням усіх податків і зборів, що сплачується у випадках, передбачених законодавством, є однаковим для всіх операторів авторизованих / попередньо авторизованих електронних майданчиків і не може встановлюватися операторами авторизованих / попередньо авторизованих електронних майданчиків самостійно.
Плата, що справляється адміністратором з оператора авторизованого / попередньо авторизованого електронного майданчика на забезпечення функціонування та розвиток вебпорталу Уповноваженого органу (Мінекономіки) за подання учасником тендерної пропозиції та/або пропозиції учасника закупівлі, що була розкрита електронною системою закупівель через електронні сервіси з автоматичним обміном інформацією (онлайн-сервісами), доступ до яких здійснюється за допомогою Інтернету, та за користування зазначеними електронними сервісами, визначена у пункті б Порядку № 166.
Розмір плати, встановлений у пункті 6 Порядку № 166, визначений з урахуванням усіх податків і зборів, що сплачується у випадках, передбачених законодавством.
За надання онлайн-сервісів та доступу до них оператору авторизованого / попередньо авторизованого електронного майданчика адміністратором сплачується винагорода у порядку та відповідно до умов, визначених у договорі між оператором авторизованого / попередньо авторизованого електронного майданчика та адміністратором, що встановлена у пункті 7 Порядку №166.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ регулюються статтями 187 і 201 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене, операції оператора електронного майданчика (платника ПДВ) з постачання послуг та/або операції адміністратора (платника ПДВ) з постачання послуг, які зазначені у Порядку № 166, є об’єктом оподаткування ПДВ.
При здійсненні операції з постачання товарів/послуг платник ПДВ податкові зобов’язання з ПДВ визначає відповідно до статті 187 розділу V ПКУ з урахуванням положень пункту 188.1 статті 188 та підпункту 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ, а саме виходячи із вартості товарів/послуг та додаванням суми ПДВ до такої вартості.
Щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного пунктом 26 і підрозділу 2 розділу XX ПКУ, повідомляємо, що інформації, викладеної у зверненні, недостатньо для надання вичерпної індивідуальної податкової консультації з порушеного питання, а тому у разі необхідності пропонуємо повторно звернутися до контролюючого органу із наданням детального опису здійснюваних операцій та копій документів, що стосуються таких операцій.
Щодо питання можливого впливу внесення змін до Порядку № 166 на загальновстановлені правила застосування податкового законодавства повідомляємо, що будь-які питання оподаткування регулюються ПКУ і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до ПКУ та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства (пункт 7.3 статті 7 розділу І ПКУ).
При цьому у разі, якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ (пункт 5.2 статті 5 розділу І ПКУ).
Таким чином, внесення змін до Порядку № 166 не впливає на загальновстановлені правила застосування податкового законодавства.
Разом з цим згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |