X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.11.2019 р. № 1600/6/99-00-07-03-02-15/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання прав на об’єкти житлової і нежитловох нерухомості та, керуючись статтею 52 розділу її Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносиш) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захилу законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів регулюються Законом України від 12 липня 2001 року № 2658-ІІІ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі -Закон № 2658).

Статтею 3 Закону № 2658 визначено, шо майновими правами визнаються будь-які права, пов'язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності (права володіння, розпорядження, користування), а також інші специфічні права (права на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо) та права вимоги.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонува їня кооперації в Україні визначено Законом України від 10 липня 2003 року № 1087-1V «Про кооперацію» зі змінами і доповненнями (далі -Закон № 1087).

Відповідно до абзацу п’ятого статті 2 Закону № 1087 обслуговуючий кооператив — це кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.

 Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Пай - це майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки (абзац сьомий статті 2 Закону № 1087).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зберів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права га розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарувак ш такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та Інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1,185 пункту 14.1 статті 4 розділу І ПКУ).

Отже, для цілей оподаткування ПДВ операція з постачання майнових пр їв на нерухоме майно для продавця є операцією з постачання об’єкта нерухомо о майна.

Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ та складай] ія податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладні їх (далі - ЄРПН) встановлено статтями 187 і 201 розділу V ПКУ.

 Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від ЗІ .12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненії операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПК У терміни.

Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об’єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо Інше не передбачено цим підпунктом.

У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:

а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість  придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованного житла (об’єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, Іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Враховуючи викладене, у разі, якщо забудовник (платник ПДВ) буце самостійно здійснювати будівництво житла (об’єкта житлового фонду) без залучення до такого будівництва підрядника (будівельну компанію), то для цілей оподаткування ПДВ операція забудовника з постачання майнових прав за житло (об’єкт житлового фонду) учасникам кооперативу є операцією з першего постачання житла (об’єкта житлового фонду), яка оподатковується ПДВ у загально встановленому порядку за основною ставкою.

У даному випадку за такою операцією забудовник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти на учасників кооперативу податкові накладні ї зареєструвати їх в ЄРПН у встановлені у ПКУ терміни.

У разі, якщо забудовник не буде самостійно здійснювати будівництво житла (об’єкта житлового фонду), а залучатиме до будівництва житла (об’єкта житлового фонду) підрядника (будівельну компанію), то для цілей оподаткування ПДВ операція забудовника з постачання майнових прав за житло (об’єкт житлового фонду) учасникам кооперативу є операцією з другого постачання житла (об’єкта житлового фонду), яка підлягає звільненню від оподаткування ПДВ.

 У даному випадку за такою операцією забудовник податкові зобов’язання з ПДВ не визначає, але зобов’язаний скласти на учасників кооперативу податкові накладні і зареєструвати їх в ЄРПН у встановлені у ПКУ терміни.

Операція забудовника з постачання учасникам кооперативу майнових прав на об’єкт нежитлової нерухомості оподатковується ПДВ у загальновстановлевому порядку за основною ставкою, незалежно від етапів їх постачання.

 У даному випадку за такою операцією забудовник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти на учасників кооперативу податкові накладні і зареєструвати їх в ЄРПН у встановлені у ПКУ терміни.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.