Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей обов’язкової реєстраціъ особи як платника ПДВ та, керуючись статтею 52 розділу її Податкового кодексу України (далі -ПКУ), повідомляє.
Як вбачається із звернення, між резидентом України (постачальником) та нерезидентом (замовником) було укладено договір на постачання програмної продукції (далі - договір).
При цьому в рамках такого договору резидент України (постачальник) надає нерезиденту (замовнику) послуги із технічної підтримка, вартість яких включено до вартості програмної продукції.
Законами України від 23 березня 2000 року №1587-111 «Про розповсюдженні примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних» та від 23 грудня 1993 року № 3792-ХІІ «Про авторське право і суміш і права» визначено, що комп'ютерна програма - це набір інструкцій у вигляді сліп, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у форм і, придатній для зчитування комп'ютером, які приводять його у дію для досягнень я певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об’єктному кодах).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1,1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, по застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права та розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачавши товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльного (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 186,1 статті 186 розділу V ПКУ місцем постачанні товарів є:
а) фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання (крім випадків, передбачених у підпунктах «6» і «в» пункту 186.1 статті 186 розділу V ПКУ);
б) місце, де товари перебувають на час початку їх перевезення або пересилання, у разі якщо товари перевозяться або пересилаються продавцем покупцем чи третьою особою;
в) місце, де провадиться складання, монтаж чи встановлення, у разі якщо товари складаються, монтуються або встановлюються (з випробуванням чи без нього) продавцем або від його імені.
Пунктами 186.2-186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальник або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідаю послуг.
Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання, або - у разі відсутності такого місця — місце постійного чи переважного його проживання.
До таких послуг, зокрема належать послуги розроблення та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання Інформації та інші послуги у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерніх систем (підпункт «в» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186,3 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Щодо реєстрації особи як платника ПДВ повідомляємо, що порядок такої реєстрації регулюється статтями 180-183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.
Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14. 1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та. пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ, зокрема юридична особа, створена відповідно до закону у будь-якій організаційно-правовій формі.
Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації особи яі платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так І за добровільним рішенням особи
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ під обов'язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійсненн я операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 11 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).
До загального обсягу оподатковуваних операцій для цілей реєстрації о соб і як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільненні від оподаткування ПДВ.
При цьому обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.
Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V ПКУ для здійснення такої реєстрації особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ (далі - Заява № 1-ПДВ).
Враховуючи викладене, якщо у резидента України (постачальника) загальний обсяг операцій з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно в о статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, шо підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розділом V ПКУ (у тому числі операції ц що звільняються від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 26 і підрозділу 2 розділу XX ПКУ) протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн. гривень, то такий резидент України (постачальник) повинен подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Заяву № 1-ПДВ і відповідно зареєструватись як платник ПДВ в обов’язковому порядку.
При цьому звертаємо увагу, що будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій: реєстрації як платник ПДВ у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, але не подала до контролюючого органу Заяву № 1-ПДВ, неї е відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованої о платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримань я бюджетного відшкодування податку (пункт 183.10 статті 183 розділу V ПКУ).
Додатково інформуємо, що нормами ПКУ не визначено такі поняття як «експорт послуг» та «необ’єктні операції».
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |