X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.12.2019 р. № 1823/ІПК/24-13-33-06

Головне управління ДПС у Чернівецькій області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі  ПКУ), розглянуло звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо окремих питань податкового законодавства та з урахуванням фактично викладених обставин у зверненні, в межах компетенції повідомляє наступне.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України (далі  ПКУ).

Згідно зі ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності — це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 ПКУ.

Фізична особа - підприємець самостійно обирає спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою (п. 291.3 ст. 291 ПКУ).

Пунктом 291.5 статті 291 ПКУ визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності фізичними особами - підприємцями платниками — єдиного податку першої—третьої груп.

Відповідно до п.15 Закону України від 20 вересня 2019 року № 129-ІХ «Про внесення змін до ПКУ щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ викладено у новій редакції, яка набрала чинності з 20.10.2019 року.

Отже, відповідно пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

Разом з тим відповідно до Національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» «Телекомунікації (електрозв’язок)» (КВЕД 61) включає:

 діяльність у сфері проводового електрозв’язку (КВЕД 61.1);

 діяльність у сфері безпроводового електрозв’язку (КВЕД 61.2);

 діяльність у сфері супутникового електрозв’язку (КВЕД 61.3);

 інша діяльність у сфері електрозв’язку (КВЕД 61.9).

Разом з тим реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (п. 299.1 ст. 291 ПКУ).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку (п. 299.2 ст. 291 ПКУ).

До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема, відомості про види господарської діяльності (пп. 8 п. 299.7 ст. 299 ПКУ).

Отже, до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про види господарської діяльності, за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування, на підставі поданої фізичною особою - підприємцем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування.

Враховуючи викладене вище, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп фізичні особи - підприємці, які здійснюють діяльність у сфері проводового електрозв’язку (КВЕД 61.1), у сфері безпроводового електрозв’язку (КВЕД 61.2); діяльність у сфері супутникового електрозв’язку (КВЕД 61.3); інша діяльність у сфері електрозв’язку (КВЕД 61.9).

При цьому нормами п. 291.5 ст. 291 ПКУ не заборонено платникам єдиного податку першої - третьої груп фізичним особам - підприємцям здійснювати діяльність за КВЕД 47.41, КВЕД 47.43, КВЕД 62.02, КВЕД 62.09, КВЕД 63.99.

Слід зазначити, що відповідно до пп. 5 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми, платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ.

Крім того платник єдиного податку у разі прийняття рішення про зміни видів господарської діяльності має право подати заяву про внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань щодо видів господарської діяльності.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.