Головним управлінням ДПС у Київській області відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України розглянуто лист Товариства «Про надання індивідуальної податкової консультації».
У запиті Товариство проінформувало, що здійснює діяльність з купівлі-продажу електричної енергії на таких ринках, як ринок «на добу наперед» (далі — РДН), внутрішньодобовий ринок (далі — ВДР) та балансуючий ринки на підставі ліцензії з виробництва електричної енергії, які є оптовими ринками. При цьому Товариство не здійснює діяльності з постачання електричної енергії.
З урахуванням викладеного, Товариство звернулося з проханням надати інформацію, чи являється підприємство платником акцизного податку, якщо здійснює продаж електричної енергії виключно на оптовому ринку: ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому та балансуючому ринках на підставі ліцензії з виробництва електричної енергії.
До звернення Товариством не надано будь-яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення господарських операцій.
Для надання більш повної та ґрунтовної індивідуальної податкової консультації Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів, зокрема укладених договорів з покупцями виробленої електричної енергії.
Повідомляємо, що згідно з положенням розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 13 липня 2017 року № 2019-VІІІ «Про ринок енергетичної енергії» (далі — Закон №2019) з 1 липня 2019 року набирають чинності статті 54, 55, 66—71, 73 цього Закону, що впливає на визначення кола платників акцизного податку з електричної енергії.
Починаючи з 1 липня 2019 року, купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюють виробники, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори системи розподілу, трейдери, гарантований покупець та споживачі (ст.66 Закону № 2019).
Господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця проводиться на ринку електричної енергії на умови отримання відповідної ліцензії (ст.8 Закону № 2019).
Відповідно до п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України платниками акцизного податку з електричної енергії є:
— особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (пп.212.1.1. Податкового кодексу України);
— особа - суб’єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (пп.212.1.2. Податкового кодексу України);
— оптовий постачальник електричної енергії (пп.212.1.12. Податкового кодексу України);
— виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії (пп.212.1.12. Податкового кодексу України).
Об’єктами оподаткування є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (пп.213.1.1 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України) та оптового постачання електричної енергії (пп.213.1.10 п. 213.1 ст.213 Податкового кодексу України).
Базою оподаткування є вартість реалізованої електричної енергії без податку на додану вартість (пп.214.1.3 п.214.1 ст.214 Податкового кодексу України), виходячи з якої обчислюється сума податкового зобов’язання із врахуванням ставки у розмірі 3,2 відс. (пп.214.1.3 п.214.1 ст.214 Податкового кодексу України), а також дата виникнення податкових зобов’язань щодо постачання електроенергії — дата підписання акта прийому-передачі електроенергії (п.216.10 ст.216 Податкового кодексу України).
Отже, при наявності ліцензії на виробництво електричної енергії, у платників податку, визначених п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України, виникає обов’язок подання декларації акцизного податку, у т.ч. при реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (операції не підлягають оподаткуванню), та сплати акцизного податку при реалізації електричної енергії, крім операцій, які не підлягають оподаткуванню, у порядку та строки визначені ст.ст. 222, 223 Податкового кодексу України.
При цьому, відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності передбачена ст.120 Податкового кодексу України.
Згідно з п.52.2 ст.52 Податкового кодексу України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |