Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування податком на доходи нерезидента орендної плати за використання обладнання, яка сплачується орендарем - резидентом України орендодавцю - резиденту Росії, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє таке.
Згідно з п.п. 141.4.1 ст. 141.4 ст.141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Для цілей цього пункту такими доходами є, зокрема, лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди (п.п. «ґ» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Отже, якщо резидент України сплачує резиденту Росії орендні платежі за договорами оперативного оренди, то доходи такого нерезидента у вигляді орендної плати підлягають оподаткуванню відповідно до вимог п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, якщо інше не встановлено правилами міжнародного договору, незалежно від місця надання нерезидентом зазначених послуг.
Згідно з ст. З Кодексу якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до ст. З Кодексу якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України визначено ст. 103 Кодексу.
Положення Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків (далі - Угода), ратифікованої Верховною Радою України 06.10.1995 (Закон України № 369/95-ВР), яка набула чинності в українсько-російських податкових відносинах з 03.08.1999, «застосовується до осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав» (ст. 1) та поширюється на «податки на доходи і майно, що стягуються відповідно до законодавства Договірної Держави, незалежно від способу їх стягнення» (ст. 2).
Одним з податків, на які поширюється Угода, зокрема в Україні, є «податок на доходи підприємств та організацій» (п.п. а) п. З ст. 2 Угоди.
Критерії для визначення резиденції осіб, до яких застосовуються положення Угоди, визначаються ст. 4 Угоди.
Згідно з п. 1 ст. 7 Угоди «Прибуток від комерційної діяльності» «прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується лише в цій Договірній Державі, якщо тільки це підприємство не здійснює підприємницьку діяльність у другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво. Якщо підприємство здійснює підприємницьку діяльність як вказано вище, прибуток підприємства оподатковується в другій Державі, але тільки в тій частині, яка стосується постійного представництва».
Вираз «підприємство Договірної Держави» означає підприємство, зареєстроване відповідно до законодавства цієї Держави (п.п. «д» п. 1 ст. З Угоди).
Якщо прибуток включає види доходів, які розглядаються окремо в інших статтях цієї Угоди, положення цих статей не будуть зачіпатися положеннями цієї статті (п. 6 ст. 7 Угоди).
Оскільки у зверненні, що розглядається, не уточнюється, яке саме обладнання надається в оренду, слід враховувати, що відповідно до п. 2 ст. З Угоди «при застосуванні цієї Угоди Договірною Державою будь-який термін, не визначений у ній, буде, якщо із контексту не випливає інше, мати те значення, яке він має за законодавством цієї Держави».
Водночас, у загальному порядку оподаткування доходів (прибутку), отриманого від операцій з «обладнанням» регулюється відповідними статтями Угоди, які стосуються операцій з майном.
Однак, відповідні статті Угоди щодо оподаткування операцій з майном, відмінним від нерухомого майна, не поширюються на доходи, отримані від операцій з надання в оренду такого майна.
З урахуванням зазначеного, у випадку, шо розглядається, орендна плата, отримана підприємством - резидентом РФ від підприємства резидента України, відповідно до ст. 7 Угоди підлягає оподаткуванню в РФ, якщо тільки російське підприємство не здійснює діяльність із здавання в оренду через постійне представництво на території України.
При цьому застосування положень Угоди щодо звільнення від оподаткування особою, яка виплачує зазначені доходи нерезиденту, здійснюється у порядку, визначеному ст. 103 Кодексу.
Разом із тим зазначмо, що остаточне рішення щодо оподаткування доходів, отриманих вказаним нерезидентом із джерелом їх походження з України, має прийматися контролюючим органом у кожному конкретному випадку шляхом перевірки відповідних первинних документів .
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |