Державна податкова служба України на звернення Приватного акціонерного товариства (далі - Товариство) про надання індивідуальних податкових консультацій відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) щодо орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, повідомляє.
Товариство поінформувало про продаж власних об’єктів нерухомого майна, розташованих на земельних ділянках, право користування якими оформлено ним на умовах оренди.
Товариство, посилаючись на підсумки постанови Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 07.11.2018 у справі №910/20774/17, запитує щодо припинення у нього податкових зобов’язано з орендної плати за користування земельними ділянками під відчуженими об’єктами нерухомого майна.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог ст. 288 Кодексу.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар земельної ділянки (пп. 288.1, 288.2 ст. 788 Кодексу).
Відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України (далі Земельг ий кодекс) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Умови переходу права користування земельною ділянкою встановлені ст. 7 Закону України «Про оренду землі» (далі - Закон), ст. 377 Цивільного кодексу України. Зокрема, до особи, якій перейшло право власності на житлоиий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земелі ну ділянку.
Відповідно до частини другої ст. 120 Земельного кодексу у разі набуття права власності на житловий будинок (будівлю, споруду), що знаходяться на земельній ділянці, наданій у користування, до набувача переходить право користування відповідною земельною ділянкою в тому ж обсязі, що був у попереднього землекористувача.
Частиною 1 ст. 31 Закону договір оренди землі припиняється у разі, зокрема, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Таким чином, якщо попередній власник об’єктів нерухомості користува вся земельними ділянками, на яких розміщені такі об’єкти на підставі договорів оренди, то новий власник повинен вжити заходів щодо переоформлення права користування земельними ділянками в установленому законом порядку, в тому числі з додержанням вимог ст. 125 Земельного кодексу і Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень».
До дати укладання договорів оренди земельних ділянок новим власником об’єктів нерухомого майна, орендну плату до місцевих бюджетів за їх користування сплачує попередній орендар по діючим договорам оренди земельних ділянок, укладеним з відповідними органами місцеве го самоврядування, до дати їх припинення відповідно до Закону.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |