X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.12.2019 р. № 1896/6/99-00-07-03-02-15/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення коду пільг з ПДВ та з податку на прибуток підприємств за операціями з постачання продукції, що фінансується за рахунок міжнародної технічної допомоги (далі МТД), для цілей відображення у звіті про суми податкових пільг та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі  ПКУ), повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.

При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233 (далі — Порядок № 1233).

Відповідно до пунктів 2 і 4 Порядку № 1233 суб'єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв'язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає звіт про суми податкових пільг (далі звіт) за формою згідно з додатком до Порядку № 1233 в якому, зокрема зазначаються у графах «Код пільги згідно з довідником пільг» та «Найменування податкової пільги» код та найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг відповідно до довідника пільг, форма та порядок ведення якого затверджуються Державною податковою службою.

Таким чином, суб’єкт господарювання зобов’язаний самостійно обліковувати суми ПДВ та податку на прибуток підприємств, що не сплачені до бюджету у зв’язку із отриманням відповідних пільг.

Станом на 09.12.2019 чинними є Довідник № 94/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, станом на 01.10.2019 і Довідник № 94/2 інших податкових пільг станом на 01.10.2019 (далі  Довідник № 94/2), які затверджено ДПС та розміщено на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/dovidniki-reestri-регеlіk/dovidniki-/54005.html

Щодо визначення коду пільг з ПДВ

Пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МГД, яка надається відповідно до міжнародних договорів Уіфаїни, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.

Порядок отримання права на звільнення від оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі Порядок № 153).

Відповідно до Довідника № 94/2:

звільненим від оподаткування ПДВ операціям з постачання товарів та послуг на митній території України як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку присвоєно код 14060523;

звільненим від оподаткування ПДВ операціям з постачання товарів та послуг на митній території України, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку, 14060524;

усі імпортовані та вироблені в Україні обладнання, матеріали, роботи та послуги, включаючи консультаційні послуги, які використовуються для надання Технічної допомоги або для грантового співфінансування і фінансуються за рахунок грантових коштів, звільняються від будь-яких податків і зборів або обов'язкових платежів, що стягуються Україною або на території України, обліковуються за кодом 14060365.

Щодо визначення коду пільг з податку на прибуток підприємств

Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом ІІІ та підрозділом 4 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу ІІІ ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Розділом III ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток підприємств на вартість послуг, що надаються відповідно до міжнародних угод.

Договір між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку про співробітництво та діяльність Постійного представництва ЄБРР в Україні ратифіковано Законом України від 04 червня 2008 року № 319 (далі  Договір).

Розділом 8.03 статті 8 Договору передбачено, що вартість послуг, що надаються в рамках Технічної допомоги, та вартість усіх Грантових коштів звільняються від податку на прибуток підприємств, що стягується Україною або на території України, та не становитимуть, чи вважатимуться такими, що становлять оподатковувану вигоду або оподатковуваний дохід організації, яка може одержати прямі або непрямі вигоди від такої Технічної допомоги або Грантових коштів.

Згідно з Довідником № 94/2 зазначеній пільзі присвоєно код 11020217.

Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування та підстави для застосування пільги відображаються у додатку ПЗ до рядка 05 ПЗ податковій декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2015 року № 897, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860, (із змінами) у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.04.2017 № 467.

Щодо Рамкової угоди між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств, ратифікованої Законом України від 03.09.2008 № 360, то слід зазначити, що її положеннями передбачено звільнення від податків, пов’язаних із підприємницькою діяльністю та отриманням прибутку іноземних підрядників.

Разом з цим звертаємо увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 року № 891 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233» внесено зміни до Порядку, згідно з якими, з 01 січня 2020 року скасовано подання суб’єктами господарювання, що не сплачують до бюджету податки і збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, окремого звіту про пільги. Такі суб’єкти господарювання повинні вести з 01 січня 2020 року облік сум отриманих пільг та відображати зазначену інформацію у податковій звітності по кожному податку окремо.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.