Головне управління ДПС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо включення до доходу фізичної особи - підприємця суми повернутого гарантійного платежу за договором оренди, з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє наступне.
Зауважуємо, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм чинного законодавства та надання вичерпної відповіді, необхідне детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушеного питання, зокрема договору оренди та інших первинних документів, які підтверджують взаємовідносини та розрахунки за даним договором оренди, тому відповідь надана виходячи із загальних вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Поняття «гарантії» визначені ст. 560 ЦКУ.
За гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку.
Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Згідно п. 291.2 ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності — особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 ПКУ юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим для платників єдиного податку, та реєструється в порядку, визначеному ПКУ.
При застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, для цілей оподаткування визначається дохід платника єдиного податку без врахування його витрат.
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ст. 44 ПКУ).
Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених п. 44.1 ст. 44 ПКУ, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом не менш як 1095 днів (2555 днів — для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до ст. 39 ПКУ) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання — з передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності (п. 44.3 ст. 44 ПКУ).
Пунктом 292.11 ст.292 ПКУ визначено перелік доходів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку.
Таким чином, у разі отриманням коштів, які забезпечують виконання зобов’язань за договорами оренди від орендодавця, за відсутності обставин, передбачених п. 292.11 ст. 292 ПКУ, суб’єкт господарювання - платник єдиного податку у відповідності до п. 292.1 ст. 292 ПКУ повинен включити такі суми до складу доходу податкового (звітного) періоду, у якому вони були отримані.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |