Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Представництва стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
У зверненні зазначено, що Представництво діє від імені компанії та запитує наступне.
1. Чи може представництво іноземної юридичної особи або сама іноземна юридична особа, отримати ліцензію на виробництво пального та на право здійснення оптової торгівлі пальним?
2. Чи може представництво іноземної юридичної особи або сама іноземна юридична особа зареєструватися платником акцизного податку та зареєструвати акцизний склад, розташований на території України, та набути статусу розпорядника акцизного складу?
До запитань 1 та 2.
Відповідно до статті 2 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481) виробництво пального здійснюється суб'єктами господарювання незалежно від форми власності за умови наявності ліцензії на право виробництва пального.
Порядок видачі, призупинення, анулювання ліцензій на виробництво пального встановлено ст. З Закону № 481.
Згідно з статтею 15 Закону № 481 оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Порядок видачі, призупинення, анулювання ліцензій на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального встановлено ст. 15 Закону №481.
Відповідно до частини другої ст. 55 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-ІV (далі - ГКУ) суб’єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-ІV зі змінами та доповненнями (далі - ЦКУ), державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до ГКУ, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Суб’єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом (частина перша ст. 58 ГКУ).
Згідно з ст. 1 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» представництво іноземного суб’єкта господарської діяльності - установа або особа, яка представляє інтереси іноземного суб’єкта господарської діяльності в Україні і має на це належним чином оформлені відповідні повноваження.
Таким чином, виробництво, оптову торгівлю пальним мають право здійснювати виключно суб’єкти господарювання всіх форм власності (юридичні особи чи фізичні особи - підприємці) за умови отримання ліцензії на право провадження відповідного виду діяльності.
Згідно з нормами Кодексу особи, які з 01.07.2019 здійснюють реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового.
Питання такої реєстрації визначені:
підпунктом 212.1.15 п 212.1, п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212, п.п. 230.1.1, 230.1.2 п. 2301.1 ст. 230 Кодексу та п. 22 підрозділу 5 розділу XX Кодексу;
пунктами 1-18 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 408 (далі - Порядок).
Відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий на митній території України.
Пунктом 5 Порядку визначений перелік даних, що включаються до нового реєстру, про осіб, зареєстрованих як платники акцизного податку, та про акцизні склади, наявні у платників акцизного податку - розпорядників акцизних складів. Зокрема, в частині ідентифікаційних даних визначений перелік даних для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, що уповноважені на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення і внесення податків до бюджету під час виконання договорів.
Отже, відокремлені підрозділи (у тому числі постійні представництва нерезидентів), що утворюються без статусу юридичної особи, не входить до переліку платників, визначених п. 212.1.15 ст. 212 Кодексу та пунктом 5 Порядку.
В той же час, у разі якщо Представництво здійснює виробництво пального на митній території України, то таке Представництво є платником акцизного податку як особа, яка виробляє підакцизні товари (п.п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Разом з цим, до звернення Предстаництва не надано будь-яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення господарських операцій.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |