Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування послуг, що отримуються від нерезидента, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
За інформацією, наданою у зверненні, платник податку отримує від нерезидента послуги з інспекції вхідної сировини та технологічних процесів і обладнання, контролю якості продукції та видачі відповідного сертифікату.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ), —
відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 ПКУ у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Згідно з підпунктом 14.1.105 пункту 14.1 статті 14 ПКУ поняття «майно» в ПКУ вживається у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України (далі — ЦКУ).
Пунктом 1 статті 190 ЦКУ встановлено, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обовязки.
Поняття речі визначено статтею 179 ЦКУ, згідно з пунктом І якої річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі (пункт 2 статті 181 ЦКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Постачання послуг — це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Згідно з пунктом 186.4 статті 186 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у підпунктах 186.2 і 186.3 статті 186 ПКУ.
Пунктами 186.2 - 186.3 статті 186 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації, отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Так, згідно з пунктом 186.2 статті 186 ПКУ місцем постачання послуг є, зокрема, місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном (підпункт 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 ПКУ), а також фактичне місцезнаходження нерухомого майна, у тому числі що будується, для тих послуг, які пов'язані з нерухомим майном (підпункт 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 ПКУ),
Правила оподаткування операцій з постачання послуг, що надаються нерезидентами, місцем постачання яких є митна територія України, встановлено статтею 208 ПКУ.
Згідно з пунктом 208.2 статті 208 ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання, яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену згідно з пунктом 190.2 статті 190 ПКУ, та складає у порядку, визначеному статтею 201 ПКУ, податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку (у рядку «Індивідуальний податковий номер постачальника (продавця)» такої податкової накладної проставляється умовний ІПН «500000000000»).
Таким чином, послуги з інспекції вхідної сировини та технологічних процесів і обладнання, контролю якості продукції та видачі відповідного сертифікату, про які йдеться у зверненні, належать до категорії послуг, визначених пунктом 186.2 статті 186 ПКУ.
Враховуючи викладене, якщо фактичним місцем постачання послуг, про які йдеться у зверненні (послуг з інспекції вхідної сировини та технологічних процесів і обладнання, контролю якості продукції, та видачі відповідного сертифікату, які надаються нерезидентом резиденту - платнику ПДВ) є митна територія України, то такі послуги є об’єктом оподаткування ПДВ та податкові зобов’язання за операцією з постачання таких послуг визначаються в порядку, встановленому статтею 208 ПКУ.
За операцією з постачання таких послуг отримувач послуг - платник податку у порядку, визначеному статтею 201 ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |