Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула звернення Підприємства щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно оподаткування акцизним податком операцій з перепродажу електричної енергії, купленої в умовах функціонування нового ринку електричної енергії, та реалізованої трейдеру, та повідомляє.
У звернені Підприємство зазначає, що має ліцензію на виробництво електричної енергії кваліфікованої когенераційною установкою, на що має відповідні свідоцтва та використовує таку електричну енергію для власних потреб та здійснює продаж трейдеру.
Також, Підприємство зазначає, що на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку здійснює купівлю-продаж електричної енергії, на ринку двосторонніх договорів — продаж електроенергії трейдеру.
Підприємством отримано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергїї споживачу, проте договори із споживачем не укладено.
Підприємство просить надати роз’яснення на питання:
Чи є об’єктом оподаткування акцизним податком у виробника електричної енергії операція перепродажу електричної енергії, купленої па ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку, балансуючому ринку, та реалізовану трейдеру?
Згідно із статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» від З квітня 2017 року № 2019-VIII (далі — Закон № 2019):
— виробник електричної енергії — суб’єкт господарювання, який здійснює виробництво електричної енергії;
— електропостачальник — суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу.
Статтею 8 Закону № 2019 визначено, зокрема, що господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.
Відповідно до розділу X статті 54 пункту 1 Закону № 2019 господарська діяльність з перепродажу електричної енергії (трейдерська діяльність) на ринку електричної енергії підлягає ліцензуванню у разі відсутності у суб'єкта господарювання інших ліцензій, обов'язкових для провадження діяльності на ринку електричної енергії.
Так, для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники, здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту (п. 5 ст. 56 Закону № 2019-VІІІ).
Відповідно до норм Кодексу, платниками акцизного податку, зокрема, є:
— виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії (пп. 212.1.13 п. 212.1 ст. 212 Кодексу);
— особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Відповідно до підпункту 212.1.13 пункту 212.1 статті 212 Кодексу особи які здійснюють операції з постачання електричної енергії, крім платників, зазначених в підпункті 212.1.12 пункту 212.1 статті 212 Кодексу, не є платниками акцизного податку.
Відповідно до пункту 213.1 статті 213 Кодексу, об'єктами оподаткування є операції з:
— реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);
— реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу;
— ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.
Отже, Підприємство, що має відповідну ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, не буде платником акцизного податку з операцій постачання (продажу) електричної енергії споживачам, відповідно до абзацу другого пп. 212.1.13 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, та об’єкт оподаткування з цих операцій не виникатиме.
Зазначаємо, що пунктом 49.2і статті 49 Кодексу передбачено, зокрема, що платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Звертаємо увагу, що відповідно до п. 223.2 ст. 223 Кодексу платники податку визначені пунктом 212.1 статті 212 Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5 1, 215.3 5 2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 Кодексу) подають декларацію з акцизного податку за затвердженою формою контролюючому органу за місцем реєстрації.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |