X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.01.2020 р. № 31/10/05-99-04-04/ІПК

Головне управління ДПС у Донецькій області на запит Товариства з обмеженою відповідальністю (далі  Товариство), щодо з’ясування питання наявності підстав для переходу на загальну систему оподаткування юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи, та яку ставку єдиного податку застосовувати, у разі здійснення операцій з купівлі-продажу цінних паперів та корпоративних прав, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс), повідомляє.

Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, при здійсненні яких суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці) не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп, це, зокрема, діяльність у сфері фінансового посередництва та діяльність з управління підприємствами.

В такому разі платник єдиного податку третьої групи повинен перейти на загальну систему оподаткування згідно з абз. 5 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ.

Згідно з пп. 4, 5 частини першої ст. 1 Закону України від 12 липня 2001 року № 2664-ІІІ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» зі змінами та доповненнями, фінансові активи це кошти, цінні папери, боргові зобов’язання та право вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів.

Фінансовими послугами є операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Відповідно до абзацу третього ст. 333 Господарського кодексу України, фінансове посередництво діяльність, пов’язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством.

Фінансове посередництво здійснюється установами банків та іншими фінансово-кредитними організаціями.

Корпоративними правами є права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (пп. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно ст. 3 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини
емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, що має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов'язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Участь у формуванні статутного капіталу іншої юридичної особи є господарською операцією з придбання цінних паперів, тобто здійсненням прямих фінансових інвестицій (пп. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Враховуючи, що Вами не надано конкретного опису операцій з цінними паперами та корпоративними правами, які будуть здійснюватися підприємством, у разі підпадання таких операцій до виду діяльності фінансове посередництво, суб’єкт господарювання не може бути платником єдиного податку третьої групи та повинен перейти на загальну систему оподаткування.

Визначення доходу (об’єкта оподаткування) платника єдиного податку - юридичної особи третьої групи, регулюється ч. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу:

доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);

матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

Датою отримання доходу вважається дата отримання платником єдиного податку коштів (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Відповідно до пп. З п. 293.5 ст. 293 Кодексу ставки єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюється в подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ст. 293 Кодексу до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Отже, при отриманні доходу від здійснення господарських операцій з купівлі-продажу цінних паперів та корпоративних прав для платників єдиного податку третьої групи по ставці 5% доходу (в разі включення ПДВ до складу єдиного податку) необхідно застосовувати подвійний розмір ставки єдиного податку 10% такого доходу.

Також повідомляємо, що з метою оподаткування доходів суб'єкта господарювання від здійснення господарських операцій з купівлі-продажу цінних паперів та корпоративних прав, Кодексом не визначено поняття «разова господарська операція».

Будь-яка господарська операція, що спрямована на отримання доходу і проводиться суб'єктом господарювання самостійно або через свої відокремлені підрозділи відповідно до пп. 14.1.36 п.14.1 ст.14 ПКУ є господарською діяльністю.

Відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.