Державна податкова служба України розглянула лист щодо подання разом з податковою звітністю примітки до фінансової звітності та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Положеннями пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Кодексу передбачено обов’язок платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларацію, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків.
Податкова декларація — документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання (п. 46.1 ст. 46 Кодексу).
Додатки до податкової декларації є її невід’ємною частиною.
Платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.
Фінансова звітність, що складається та подається платниками податку на прибуток є додатком до податкової декларації з податку на прибуток та її невід’ємною частиною (п. 46.2 ст. 46 Кодексу).
Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 Кодексу (п. 49.8 ст. 49 Кодексу).
Податкова декларація подається за вибором платника податків в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (п. 49.3 ст. 49 Кодексу).
Частиною шостою ст. 11 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зі змінами та доповненнями (далі — Закон) визначено, що фінансова звітність та консолідована фінансова звітність за міжнародними стандартами складаються на підставі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами.
Форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зі змінами та доповненнями (далі — декларація), передбачає заповнення таблиці «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків — форм фінансової звітності-12».
Зокрема, формами фінансової звітності є Типова форма фінансової звітності №5 «Примітки до річної фінансової звітності», затверджена наказам Міністерства фінансів України від 29.11.2000 № 302 (далі — наказ № 302), яка не застосовується згідно з п. 7 наказу № 302, банками, бюджетними установами, представництвами іноземних суб’єктів господарської діяльності, юридичними особами, які відповідно до Закону визнані мікропідприємствами, малими підприємствами, непідприємницькими товариствами, підприємствами, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства, та підприємствами, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.
Для підприємств, які складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, окремої форми приміток до фінансової звітності не встановлено.
Згідно з п. 7 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 1 (МСБО 1) «Подання фінансової звітності» примітки містять інформацію на додаток до поданої у звіті про фінансовий стан, звіті (звітах) про прибутки та збитки та інший сукупний дохід, звіті про зміни у власному капіталі та звіті про рух грошових коштів.
Примітки надають описові пояснення чи детальніший аналіз статей, поданих у цих фінансових звітах, а також інформацію про статті, як не відповідають вимогам визнання в цих звітах.
З урахуванням зазначеного, якщо фінансова звітність складається за міжнародними стандартами, то примітки до фінансової звітності пропонуємо подавати у складі фінансових звітів у довільній формі, як додаток до них у самостійно обраному вигляді. При цьому позначка про подання приміток до фінансової звітності у таблиці «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків - форм фінансової звітності-12 — не проставляється.
Крім того, платники мають право скористатися нормами п. 46.4 ст. 46 Кодексу щодо подання доповнення до декларації, яке може бути складено за довільною формою та буде використано контролюючим органом при аналізі її показників.
У такому разі платник зазначає про цей факт у спеціально відведеному місці декларації.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |