Головне управління ДПС у Сумській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), розглянуло звернення про отримання індивідуальної податкової консультації з питань перерахування дивідендів через депозитарну систему України.
Відповідно до пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дивіденди — платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Згідно з пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками визначеними ст. 141 ПКУ.
Для цілей п. 141.4 ст. 141 ПКУ такими доходами є, зокрема, дивіденди, які сплачуються резидентом.
Підпунктом 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ передбачено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Таким чином, у разі виплати нерезиденту доходу із джерелом їх походження з України у вигляді дивідендів, такі доходи підлягають оподаткуванню відповідно до положень п. 141.4 ст. 141 ПКУ незалежно від способу виплати такого доходу, у тому числі шляхом зарахування згідно з договором уступки вимоги зобов’язання, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Пунктом 103.9 ст. 103 ПКУ передбачено, що особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов’язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Сума податків з доходів нерезидентів, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам за звітний (податковий) період, відображається платниками у додатку (додатках) ПН до рядка 23 ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 зі змінами та доповненнями (далі — Декларація), та відповідно, рядку 23 ПН Декларації.
Правові засади функціонування депозитарної системи України, порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів, визначає Закон України від 06.07.2012 № 5178-VІ "Про депозитарну систему України".
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі — НКЦПФР) рішенням від 12.04.2016 року № 391 затвердила Порядок виплати акціонерним товариством дивідендів (далі — Порядок № 391), що регламентує процедуру виплати дивідендів як безпосередньо акціонерам, так і через депозитарну систему України (набув чинності 27.05.2016 року).
Процедура виплати акціонерним товариством дивідендів до набрання чинності вищевказаного Порядку № 391 та/або за цінними паперами через депозитарну систему України, регламентується Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 № 735.
Порядок № 391 встановлює послідовність дій акціонерного товариства, професійних учасників депозитарної системи України з виплати акціонерним товариством дивідендів, порядок і строки перерахування дивідендів особам, що мають право на отримання дивідендів.
Акціонерне товариство здійснює виплату дивідендів через депозитарну систему України або безпосередньо акціонерам.
Конкретний спосіб виплати дивідендів визначається відповідним рішенням загальних зборів акціонерів щодо всього випуску акцій відповідного акціонерного товариства.
Центральний депозитарій забезпечує здійснення виплати акціонерним товариством дивідендів через депозитарну систему України на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів, укладеного з акціонерним товариством, умовами якого передбачено надання відповідних послуг.
Виплата дивідендів власникам, рахунки в цінних паперах яких обслуговуються на підставі договору з акціонерним товариством, здійснюється депозитарною установою в порядку і на умовах, визначених таким договором (п.1 ст.2 Розділу III Порядку № 391).
Порядок виплати дивідендів іншим особам, що мають право на отримання дивідендів, встановлюється внутрішніми документами депозитарної установи з урахуванням норм зазначеного Порядку (п.1 ст.З Розділу III Порядку № 391).
Таким чином, будь-які висновки щодо оподаткування конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх внутрішніх документів депозитарної установи, оформленням яких вони супроводжувались. Копії даних документів до запиту не додавались.
Згідно запиту ТОВ емітент АТ під час перерахування дивідендів на рахунок ПАТ «Центральний депозитарій України» нарахував, утримав та сплатив до бюджету податок на прибуток (доходи) нерезидента за відповідні періоди.
Центральний депозитарій надав депозитарній установі розпорядження про виплату коштів із зазначенням розміру виплат, інформацію про осіб, фактично утриманої та сплаченої емітентом суми податку.
Отже, враховуючи інформацію, наведену в запиті, та інформацію з ІС «Податковий блок», можна зробити висновки, що емітент АТ під час перерахування дивідендів на рахунок ПАТ «Центральний депозитарій України» (в момент виплати доходів) відповідно до пп. 141.4.2 ст.141 ПКУ утримав з таких доходів та перерахував до бюджету податок на доходи нерезидента та задекларував його у додатках ПН до податкових декларацій з податку на прибуток підприємства за 2016 та 2017 роки.
Враховуючи вищевикладене, ТОВ не повинен повторно утримувати податок на доходи нерезидента під час перерахування коштів на рахунки акціонерів та декларувати даний податок у складі податкової декларації ; податку на прибуток підприємства.
У відповідності до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |