Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку реєстрації платником податку на додану вартість та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Податкові зобов’язання з ПДВ визначаються платником податку на дату, визначену статтею 187 розділу V ПКУ.
При цьому відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ платник податку на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ зобов’язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН).
До оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
Коло осіб, які для цілей оподаткування ПДВ мають право або зобов’язані бути зареєстровані як платники ПДВ, визначено у підпункті 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 та пункті 180.1 статті 180 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 180.1 статті 180 розділу V ПКУ для цілей оподаткування ПДВ платником податку є, зокрема, будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
При цьому особа зобов'язана зареєструватися як платник податку, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ), крім особи, яка є платником єдиного податку першої-третьої групи (пункт 181.1 статті 181 розділу V ПКУ).
Таким чином, оскільки особа не зареєстрована платником ПДВ, вона не має права на складання і реєстрацію в ЄРПН податкових накладних та нарахування податкових зобов’язань з ПДВ.
Водночас якщо особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої статтею 181 розділу V ПКУ суми, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою (пункт 182.1 статті 182 розділу V ПКУ).
Відповідно до підпункту З пункту 297.1 статті 297 розділу XIV ПКУ платники єдиного податку звільняються від обов‘язку нарахування, сплати та подання податкової звітності податку на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, крім податку на додану вартість, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 розділу XIV ПКУ, а також що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи.
Відповідно до підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 розділу XIV ПКУ платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу (5 000 000 грн) платниками єдиного податку третьої групи - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.
Отже до дати реєстрації платником ПДВ особа не має підстав для нарахування ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг та складання податкової накладної за такими операціями.
Якщо станом на 01.01.2020 особа буде зареєстрована, як платник єдиного податку третьої групи зі сплатою єдиного податку за ставкою 5%, реєстраційна заява про реєстрацію платником ПДВ не подається навіть при умові перевищення обсягу оподатковуваних операцій протягом останніх 12 календарних місяців у розмірі 1000000 гривень (без урахування ПДВ).
При цьому, анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої групи здійснюється у випадку, визначеному підпунктом 298.2.3 пункту 298.2. статті 298 розділу XIV ПКУ, зокрема, при перевищенні встановленого обсягу доходу (5 000 000 грн).
Слід зазначити, що статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |