Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування окремих видів доходів і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.
Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.5 цієї статті).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Податковий агент, поняття якого визначено пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Водночас п. 4 підрозділу 1 розділу XX Кодексу встановлено, що на період дії Закону України від 20 квітня 2000 року № 1674-ІІІ «Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії «Київміськбуд»» (далі — Закон № 1674), що регулює питання створення та функціонування фондів банківського управління, не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (не відображаються в його річній податковій декларації) та не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку в межах норм, встановлених Кодексом, зокрема доходи, що були нараховані платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору та згодом перераховані на його рахунок учасника фонду банківського управління, відкритий відповідно до Закону № 1674, як під час їх нарахування, так і під час їх перерахування на такий рахунок.
Враховуючи викладене, дохід, нарахований платнику податку відповідно до умов трудового договору та згодом перерахований на його рахунок учасника фонду банківського управління, відкритий відповідно до Закону № 1674, не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.
При цьому Кодексом не встановлено обмежень щодо розміру перерахованого внеску.
Крім того, особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування (пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок).
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеного у додатку до Порядку, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) відображаються податковим агентом під ознакою доходу «101».
Відповідно до пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, — це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.
Отже, оскільки доходи, що були нараховані у вигляді заробітної плати та згодом перераховані на рахунок учасника фонду банківського управління не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку та не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, у такого платника відсутні підстави для зменшення його загального річного оподатковуваного доходу на суму таких витрат.
Водночас, у разі включення такого доходу до загального річного оподатковуваного доходу, платник податку має право на податкову знижку згідно з пп. 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |