X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.01.2020 р. № 215/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з переробки сировини та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.

Основні засади господарювання в Україні і господарські відносини, пі о виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання регулюються Господарським кодексом України (далі - ПКУ).

Загальний порядок укладання господарських договорів визначено статтею 181 ГКУ.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом нз встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (частина перша статті 181 ГКУ).

Правові основи зовнішньоекономічної діяльності в Україні визначено Законом України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі - Закон № 959).

Зовнішньоекономічний договір (контракті - домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності (стаття 1 Закону № 959).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПКУ), Митного кодексу України (далі - МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ і пункт 2. статті 1 розділу І МКУ). Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визіфчаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи митного режиму переробка на митній території встановлено главою 23 МКУ.

Переробка на митній території - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулюванню зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктіг переробки (стаття 147 МКУ).

Згідно зі статтею 150 МКУ кількість операцій з переробки товарів з митному режимі переробки на митній території не обмежується.

Операції з переробки товарів можуть включати:

1) власне переробку товарів, у тому числі: обробку, монтаж, демонтаж використання окремих товарів,- які сприяють чи полегшують процес виготовлення продуктів переробки;

2) ремонт товарів, y тому числі модернізацію, відновлення та регулювання, калібрування.

Окремі операції з переробки товарів або повний цикл переробки за дорученням підприємства, якому видано дозвіл на переробку товарів на митні й території України, та з дозволу органу доходів і зборів можуть здійснюватися іншими підприємствами.

При цьому відповідальність перед органами доходів і зборів за порушення визначеного Порядку переробки товарів несе підприємство, якому видано дозвіл на проведення операцій з переробки товарів на митній території України.

Дозволи на виконання окремих операцій з переробки або повного циклу переробки надаються одночасно з дозволом па переробку товарів на митній території України або, за необхідності, - па підставі заяви відповідної особи після надання цього дозволу а відображаються у ньому.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» - «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;

ввезення товарів на митну територію України;

вивезення товарів за межі митної території України.

Відповідно до підпункту «г» підпункту 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ місцем фактичного постачання послуг із виконання ремонтних робіт і послуг із переробки сировину, а також інших робіт і послуг, шо пов'язані з рухомим майном, є місце файіганого постачання таких послуг.

Підпунктом «б» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ визначено, що операції з постачання послуг, що передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем-нерезидентом, оподатковуються за нульовою ставкою.

До робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відмовленням виробничого ресурсу об'єкт а (або його складових частин), визначеного нормативно-технічно о документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта.

Враховуючи викладене, операції з постачання резидентом - платником ПДВ (виконавцем) нерезиденту (замовнику) послуг з переробки (обробки) сировини, що ввезена на митну територію України для такої переробьи (обробки), підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою податку при наявності:

зовнішньоекономічного договору, укладеного між нерезидентом (замовником) та резидентом - платником ПДВ (виконавцем);

зобов'язання про вивезення резидентом - платником ПДВ (виконавцем) або нерезидентом (замовником) переробленої (обробленої) сировини за меж митної території України.

При цьому у випадку, якщо для надання послуг з переробки (обробки ) сировини залучається резидент - платник ПДВ (субвиконавець), який не є безпосередньою стороною зовнішньоекономічного договору, укладеного між нерезидентом (замовником) та резидентом - платником ПДВ (виконавцем), тс операції такого резидента - платника ПДВ (субвиконавця) з постачаній послуг, місцем постачання яких визначено митну територію України оподатковуються ПДВ за ставкою 20 відсотків.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язан самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).