Головне управління ДПС у Черкаській області розглянуло лист_______(код ЄДРПОУ__________) від_____за №_______(вх. №_____від_______) стосовно права на бюджетне відшкодування ПДВ у разі попередньої оплати за товари/послуги та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє наступне.
Порядок заповнення і подання звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (далі — Порядок №21) зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289.
Пунктом 198.2 статті 198 Кодексу визначено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбувалася раніше:
— дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів/послуг;
— дата отримання платником податку товарів/послуг.
Згідно з абзацом третім підпункту 4) пункту 5 розділу V Порядку №21 сума від’ємного значення (рядок 20 у декларації) підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2):
— на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2).
Визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків здійснюються згідно з статтею 200 Кодексу.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з цим пунктом статті 200 Кодексу, така суму, зокрема, підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині , що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 Кодексу.
Тобто відповідно до норм Кодексу при попередній оплаті за товари/послуги постачальникам, що призначені для використання у господарській діяльності у платника податку виникає право на податковий кредит, перевищення якого над податковими зобов’язаннями дає право платнику претендувати на бюджетне відшкодування ПДВ.
Аналогічна позиція викладена у листі Міністерства фінансів України від 21.07.2017 №11310-09-10/19633.
Разом з цим повідомляємо, у разі якщо придбаний товар в подальшому не буде використаний в господарській діяльності (реалізація та/або переробка), тоді формування податкового кредиту визначається пунктом 198.5 статті 198 Кодексу, а саме пунктом 198.5 статті 198 Кодексу визначено, що платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами — у разі якщо під час придбання суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Таким чином, у разі якщо залишки товарів не планується реалізовувати, вони підпадають під визначення підпункту б) пункту 198.5 статті 198 Кодексу.
Виходячи з викладеного, від’ємне значення по таким залишкам не виникає, та відповідно не підлягає бюджетному відшкодуванню.
Водночас повідомляємо, що згідно із пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |