X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.01.2020 р. № 186/6/99-00-04-06-03-06/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі  ПКУ) розглянула Ваше звернення щодо використання розрахункових рахунків в фінансових установах фізичними особами - підприємцями при веденні підприємницької діяльності повідомляє.

Банки відкривають рахунки клієнтам банків відповідно до вимог Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 № 492 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 27.12.2019 № 162) (далі  Інструкція № 492).

Підпунктом 1 п. 16 розд. І Інструкції № 492 визначено, що банк зобов'язаний надіслати повідомлення до відповідного контролюючого органу про відкриття або закриття рахунку клієнта банку — платника податків та проводити видаткові операції за рахунком такого клієнта в порядку, визначеному ст. 69 ПКУ.

Фізична особа, яка займається підприємницькою діяльністю у разі відкриття у банку поточного рахунку для власних потреб зобов'язана зазначити про свій статус підприємця, у рядку "Додаткова інформація" заяви про відкриття поточного рахунку (пп. 2 п. 62 глави V Інструкції № 492).

Крім того, відповідно до норм Інструкції № 492, поточні банківські рахунки для фізичних осіб - резидентів поділяються на:

поточні рахунки фізичної особи підприємця, які відкриваються для здійснення підприємницької діяльності, та

поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.

Зазначимо, що згідно з п. 14 розд. І Інструкції № 492 забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності.

Рахунки, відкриті в банку фізичною особою до реєстрації суб'єкта підприємництва, використовувати для підприємницької діяльності не можна.

Відповідно до ст. 69 ПКУ банки та інші фінансові установи надають повідомлення про відкриття/закриття рахунку платника податків - юридичної особи чи самозайнятої фізичної особи у день відкриття/закриття рахунку та проводять видаткові операції за рахунком такого клієнта після взяття рахунку на облік у контролюючому органі.

Обов'язок фізичних осіб - підприємців повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких такі особи відкривають рахунки, передбачений п. 69.7 ст. 69 ПКУ.

Отже, у разі встановлення статусу клієнта як самозайнятої особи, фінансова установа надсилає до контролюючого органу, в якому обліковується такий платник податків, повідомлення про відкриття або закриття усіх рахунків платника податків - самозайнятої особи, які були відкриті/закриті банком з моменту набуття такою фізичною особою статусу підприємця відповідно до вимог ст. 69 ПКУ.

Правові засади застосувань спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння такого податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Відповідно до пп. 1 п. ....... ст. 292 ПКУ доходом фізичної особи підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/гбо безготівковій);

матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Дохід платника єдиного податку першої - третьої груп визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 ПКУ (п. 292.13 ст. 292 ПКУ).

Відповідно до пп.у 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного за підсумками робочого дня, відображеная отриманих доходів.

Форма Книги обліку доходів та Порядок її ведення затверджені наказом Міністерства фінансів України 19.06.2015 № 579 (далі Порядок № 579).

Пунктом 5 Порядку № 579 визначено, що записи у Книзі обліку доходів виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Враховуючи вищенаведене, всі кошти від здійснення підприємницької діяльності, які надійшли на розрахункові рахунки включаються до доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку.

Згідно з п. 294.1 ст. 294 ПКУ податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку другої групи є календарний рік.

Платники єдиного податку другої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст. 295 ПКУ (п. 296.2 ст. 296 ПКУ).

Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.