Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування операцій з отримання попередньої (авансової) оплати за договором поставки товарів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Щодо податку на прибуток підприємств, то відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування цим податком є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
При цьому відображення отриманої попередньої (авансової) оплати за договором поставки товарів при визначенні фінансового результату до оподаткування здійснюється згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Отже, питання бухгалтерського обліку отриманої підприємством попередньої (авансової) оплати за договором поставки товарів при визначенні фінансового результату до оподаткування належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Крім того, повідомляємо, що визначення безповоротної фінансової допомоги надано пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, до якої, зокрема, відносять суму коштів, передану платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів.
Тобто, якщо підприємство отримує попередню (авансову) оплату за договором поставки товарів в рахунок подальшої поставки товарів за таким договором у встановленому порядку, то відповідні суми коштів не підпадають під визначення безповоротної фінансової допомоги згідно з пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Щодо податку на додану вартість, то правові основи оподаткування цим податком встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпунктів «а» та «б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 розділу V Кодексу.
При цьому датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, зокрема дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню (п. 187.1 ст. 187 розділу V Кодексу).
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін (п. 201.1 ст. 201 розділу V Кодексу).
Враховуючи зазначене, при отриманні на поточний рахунок коштів, які перераховані контрагентом за договором поставки товарів, платником нараховуються податкові зобов'язання з ПДВ та відповідно складається податкова накладна.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |