Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно визначення бази оподаткування акцизним податком з реалізації електричної енергії, купленої на балансуючому та на інших ринках, та повідомляє.
У зверненні Товариство зазначає, що є виробником електричної енергії, має відповідно ліцензію, та є платником акцизного податку з 01.07.2019 року.
Також, за укладеними двосторонніми договорами Товариство реалізує власну електричну енергію вироблену когенераційними установками, балансуючу електричну енергію та електричну енергію для врегулювання небалансів, куплену на балансуючому ринку електричної енергії.
Товариство просить надати роз’яснення на питання:
Чи сходить до бази оподаткування акцизним податком вартість реалізованої електричної енергії, що була куплена на балансуючому та на інших ринках електричної енергії у відповідності до умов двосторонніх договорів?
Згідно із статті 1 Закону України «про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (далі — Закон № 2019) виробник електричної енергії — суб'єкт господарювання, який здійснює виробництво електричної енергії.
Господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії (п. 1 ст. 8 Закону № 2019).
Відповідно до норм Кодексу, платниками акцизного податку, зокрема, є:
— особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини;
— виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії (пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Водночас, реалізація електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії відноситься до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню (пп. 213.2.8. п. 213.2 ст. 213 Кодексу).
Відповідно до підпункту 213.1.1 пункту 213.1 статті 213 Кодексу, об’єктом оподаткування є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).
При цьому, базою оподаткування, відповідно до пп. 214.1.3 п. 214.1 ст. 214 Кодексу є вартість реалізованої електричної енергії без податку на додану вартість.
Разом з цим, зазначаємо, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (далі — Закон № 2019) втратили чинність з дати початку дії нового ринку електричної енергії такі поняття, як, зокрема, «енергопостачальники», «оптовий ринок електричної енергії України», «учасники оптового ринку електричної енергії України», «оптове постачання електричної енергії» , передбачених статетю 1, статей 15, 151, 17 Закону України «Про електроенергетику».
З цього ж часу купівля-продаж електричної енергії здійснюється на новому ринку електричної енергії, а саме: балансуючому ринку, ринку допоміжних послуг, ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, де учасники ринку провадять свою діяльність на договірних засадах.
Отже, в умовах норм чинного законодавства, та з урахуванням положень Закону № 2019, до бази оподаткування акцизним податком відноситься вартість реалізованої електричної енергії власного виробництва, відповідно до пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 та пп. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу.
Зазначаємо, що 16 січня поточного року Верховною Радою України був прийнятий законопроект в цілому як Закон України з необхідними техніко-юридичними правками, внесеним на розгляд Верховній Раді України народним депутатом Гетманцевим Д.О. (реєстр. № 1210 від 30.08.2019) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
Зазначеним законопроектом вносяться зміни до підпункту 214.1.3 пункту 214.1 статті 214 Кодексу «База оподаткування», а саме, щодо електричної енергії:
«вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії, обчислена на підставі цін, що склалися на ринку електричної енергії в звітному (податковому) періоді без урахування податку на додану вартість та акцизного податку, визначеного за ставкою, встановленою підпунктом 215.3.9 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
Вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії дорівнює частині обсягу реалізованої виробленої ним електричної енергії у загальному обсязі реалізації електричної енергії виробника від загальної вартості реалізованої виробником електроенергії у такому звітному періоді».
Отже, з огляду на вищевикладене, з урахуванням актуальних змін у Кодексі, до бази оподаткування акцизним податком по операціях з виробництва та реалізації електричної енергії, буде належати, саме, вартість виробленої реалізованої виробником електричної енергії.
Тобто, відповідаючи на запитання платника з даного звернення, зазначаємо, що вартість реалізованої електричної енергії, купленої на сегментах ринку електричної енергії виробником електричної енергії не буде належати до бази оподаткування акцизним податком.
Звертаємо увагу, що пунктом 49.21 статті 49 Кодексу передбачено, зокрема, що платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Разом з тим, відповідно до п. 223.2 ст. 223 Кодексу платники податку визначені пунктом 212.1 статті 212 Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5 1, 215.3.5 2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 Кодексу) подають декларацію з акцизного податку за затвердженою формою контролюючому органу за місцем реєстрації.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |