Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового коде ссу України (далі - Кодекс)розглянула Ваше звернення від ... щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин викладених у листі.
Згідно з абзацом другим частини першої статті 1 Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2343) арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським суд ом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник май за, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцт во і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників май за, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Арбітражні керуючі є суб’єктами незалежної професійної діяльності (частина перша ст. 4 Закону № 2343).
Згідно з п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу незалежна професійна діяльність -це діяльність, зокрема, арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацію, ліквідатора), за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Порядок взяття на облік у контролюючих органах фізичних осіб -підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначено наказами Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі - Порядок № 1588) та від 24.11.2014 № 1162 «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників».
Відповідно до п.п. 4 п. 6.7 розділу VI Порядку № 1588 якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих орган ах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює йо ю збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкозе державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 платникам їй єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Водночас, відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 2464 фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягай віку, встановленого ст. 26 Закоту України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови
їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Державною фіскальною службою України (далі - ДФС) та Пенсійним фондом України (далі - ПФУ) погоджено протокол № 10/3 про обмін інформацією ще до платників єдиного внеску, які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю або досягай пенсійного віку відповідно до п. 1.3 якого ПФУ щомісяця надає ДФС інформацію про вказаних вище платників із зазначенням дати встановлення пенсії/встановлення інвалідності/досягнення пенсійного віку.
Надана ПФУ інформація відображається в ІС «Податковий блок» згідно з якою особою з інвалідністю Ви значитесь з ...
Отже, фізичні особи - підприємці звільняються від обов’язку сплачувати єдиний внесок за себе, якщо вони отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягай віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність положення цієї норми не застосовуються.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |