X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.01.2020 р. № 244/5/99-00-04-06-03-05/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2019 року № 944 затверджено Порядок виплати винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам, у тому числі їх помічникам, консультантам, іншим залученим особам (персоналу) на час їх участі у процедурах розв'язання спорів та в рамках механізму посередництва відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі - Порядок).

Відповідно до п. 4 Порядку виплата Українською стороною спору винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (члегам арбітражної групи), посередникам здійснюється Мінекономіки за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для участі України у заходах, пов'язаних із врегулюванням торгових суперечок у рамках міжнародних договорів України.

При цьому виплата винагороди та покриття витрат з організаційних питань арбітрам (членам арбітражної групи), посередникам на час їх участі у процедурах розв'язання спорів та в рамках механізму посередництва здійснюється на підставі договору та/або рахунка-фактури, а також звіту про виконану роботу із зазначенням кількості годин участі у процедурі розв'язання спору (п. 6 Порядку).

Згідно з п. 8 Порядку винагорода виплачується після утримання всіх податків і зборів (обов'язкових платежів), визначених законодавством.

Відносини, що виникаю у сфері справляння податків і зборів регулюються Кодексом.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.2 п. 162.1 ст. 162 якого передбачено, що платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Підпунктом 163.2.2 п. 163.2 ст. 163 Кодексу передбачено, що об’єктом оподаткування нерезидента є доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Порядок оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, визначено п. 170.10 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.10.1 якого доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV Кодексу для нерезидентів).

У разі якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачутоті »ся нерезиденту резидентом - юридичною особою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів. Під час укладення договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов'язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів (п.п. 170.13.3 п. 170.10 ст. 170 Кодексу).

Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річною) оподатковуваного доходу платника податку визначено ст. 165 Кодексу.

Разом з тим доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу встановлено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема:

суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (п.п. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

інші доход, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 154 Кодексу).

Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору 1,5 відс., визначену в п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу X X Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).

Відповідно до положень п. 3.2 ст. З Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правша міжнародного договору.

Зазначимо, що порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України встановлено ст. 103 Кодексу.

Зауважуємо, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства, у т.ч. міжнародних договорів України про уникненні подвійного оподаткування, в частині оподаткування доходів фізичних осіб - нерезидентів слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань, зокрема документів, на підставі яких визначається резидентом якої держави є фізична особа, яка отримує зазначену винагороду, договору (рахунка - фактури), укладеного з такою фізичною особою, тощо.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація мас індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.