Головне управління ДПС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі-Кодекс),розглянуло лист на отримання індивідуальної податкової консультації(....) з окремих питань нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до ст.1 закону України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі-Закон № 5076)адвокат -це фізична особа,яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та порядку, що передбачені Законом № 5076.
Пунктом 3 ст.4 Закону № 5076 встановлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно- правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання ( організаційні форми адвокатської діяльності).
Інформація про обрані адвокатом організаційні форми адвокатської діяльності вноситься до Єдиного реєстру адвокатів України відповідно до ст.17 закону № 5076.
Адвокатська діяльність- це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту (ст.1 Закону № 5076).
Адвокат. який здійснює адвокатську діяльність індивідуально,є самозайнятою особою(ст.13 Закону № 5076).
Згідно з п.п. 14.1.226 пп.14.1 ст.14 Кодексу самозайнята особа- це платник податку, який є фізичною особою підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови,що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Статтею 67 Конституції України передбачено.що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах. встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі-єдиний внесок),умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку,визначає Закон України від 08.липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внескку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі-Закон № 2464).
Дія Закону № 2464 поширюється на відносини ,що виникають під час провадження діяльності, пов'язані із збором та ведення обліку єдиного внеску.
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом № 2464, або в частині, що не суперечить Закону № 2464 (п.1 ст.2 Закону№ 2464).
Відповідно до п.5 частини першої ст.4 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності є платниками єдиного внеску.
Базою нарахування єдиного внескку для платників, зазначених у п.5 частини першої ст.4 Закону № 2464, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності,що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування ,але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску(п.2 частини першої статті 7 Закону № 2464).
Таким чином,обов'язок визначення бази нарахування єдиного внеску покладено на платників зазначених у п.5 частини першої ст.4 Закону № 2464, як тих, що отримують, так і тих, які не отримують дохід від провадження незалежної професійної діяльності.
Плаатники єдиного внеску, зазначені у п.5 частини першої ст.4 Закону № 2464, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої ст.9 Закону № 2464).
Згідно з п.1 частини другої ст.6 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і оплачувати єдиний внесок.
Крім того, відповідно до п. 1 частини першої ст.4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації,інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання,які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору(контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно -правовими договорами.
Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат,які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заоохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР«Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг)за цивільно -правовими договорами (п.1 частини першої ст.7 Закону № 2464).
Враховуючи викладене платник єдиного внеску, визначений п.5 частини першої ст.4 Закону № 2464, який перебуває на обліку у контролюючому органі, у разі неотримання доходу у звітному періоді, зобов'язаний визначити базу нарахування єдиного внеску та сплатити суму внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску на місяць, незважаючи на наявність трудових відносин з роботодавцем.
Одночасно повідомляємо,що реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування формує та веде Пенсійний фонд України(п.1 ст.12-1 Закону № 2464).
Згідно з п.п.2 та п.п.5 п.4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування ;
формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхуавння та у складі зазначеного реєстру - реєстр платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Тому з інших питань, порушених у зверненні, доцільно звернутися до Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
« ».
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |