Державна податкова служба України відповідно до п. 52.2 ст. 52 Податкового кодексу України розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації та в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство поінформувало, що планує діяльність з реалізації на митній території України уайт-спіріт та інших товарних позицій в оригінальній споживчій тарі ємністю до 5 літрів, які за кодом УКТ ЗЕД відносяться до підакцизних товарів згідно пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України.
З урахуванням викладеного вище, Товариство цікавить запитання: чи необхідно Товариству сплачувати акцизний податок на пальне та оформляти відповідну ліцензію на торгівлю пальним?
Основні засади державної політки щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним визначено Законом України від 19 грудня 1995 року № 491 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі — Закон № 481).
Відповідно до статті 1 Закону № 481 оптова торгівля пальним — діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
Роздрібна торгівля пальним — діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки;
зберігання пального — діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.
Підпунктом 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) визначено, що підакцизні товари (продукція) — це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Згідно з пп. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне — нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Реалізація пального — будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу. За плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
— до акцизного складу;
— до акцизного складу пересувного;
— для власного споживання чи промислової переробки;
— будь-яким іншим особам.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України зокрема, у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є зокрема:
— особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу);
— особа — суб’єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (пп. 212.1.2 п. 212.1 ст. 21 Кодексу);
— особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Об’єктами оподаткування акцизним податком є зокрема:
— для виробників — операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (пп. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
— для імпортерів — ввезення підакцизних товарів продукції) на митну територію України (пп. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);
— для осіб, які здійснюють реалізацію з акцизного складу/акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:
— отримані з інших акцизних складів/акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
— ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
— вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, або не підлягає оподаткування, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених ст. 229 Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних (пп. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
Виробник пального, а також особа, яка здійснює розлив пального у споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно), зобов’язані скласти акцизну накладну на обсяги такого пального (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).
Таким чином, враховуючи зазначені норми Кодексу, діяльність з реалізації на митній території України уайт-спіріта та інших позицій, які були придбані (отримані) в оригінальній споживчій тарі ємністю до 5 літрів та які за кодом УКТ ЗЕД відносять до підакцизних товарів згідно пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу, не підпадає під визначення реалізації пального у розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу та не підлягає оподаткуванню акцизним податком, крім операцій з реалізації такого пального його виробниками, а також особами, які здійснюють розлив такого пального.
Відповідно до статті 15 Закону № 481 суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.
Враховуючи зазначене вище, суб’єкти господарювання, які реалізують пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) не являються платником акцизного податку та не потребують отримання ліцензій відповідно до вимог Закону № 481 (крім операцій з реалізації такого пального його виробниками).
Керуючись нормами чинного законодавства України, суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні провадити свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Податкового кодексу України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |