Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного підпунктом 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі - ПКУ), та , керуючись статтею 52 рожділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник на виконання своєї основної діяльності та завдань за окремими науковими та науково-технічними програмами та проектами НАН України щомісячно отимує бюджетні кошти на рахунок, відкритий ним в Управлінні Державної казначейської служби України в м. Києві.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Згідно з підпунктом "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до підпункту 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт особою, яка безпосередньо отримує такі кошти з рахунка органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати 99 в ЄДиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН (пункт 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).
Таким чином, якщо кошти, отримані платником податку з бюджету, є компенсацією вартості фундаментальних та прикладних досліджень з актуальних напрямків науки і техніки, то при їх отриманні платник не визначає податкові зобов'язання з ПДВ, оскільки такі операції є об'єктом оподаткування ПДВ та згідно з підпунктом 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ.
Виконавець фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, на які поширюється режим звільнення від оподаткування відпровідно до пункту 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, при їх постачанні замовнику не включає суму ПДВ до вартості таких робіт.
В договорі постачання фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт ціна таких робіт не має бути вказана без ПДВ.
Виконавець фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт при постачанні таких робіт замовнику зобов'язаний скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такими операціями.
Порядок заповнення податкової накладної затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пунктів 201.3 та 201.5 статті 201 розділу V ПКУ і пункту 17 Порядку № 1307 для операцій, що оподатковуються або звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.
У податковій накладній, складеній на операції з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, у графі "Складена на операції, звільнені від оподаткування" верхньої лівої частини робиться помітка "Без ПДВ".
Щодо порядку відображення звільнених від оподаткування ПДВ операцій з оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт у податковій звітності з ПДВ повідомляємо, що форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21).
Пунктом 3 розділу V Порядку № 21 передбачено, що загальні обсяги постачання товарів/послуг за звітний період, зокрема звільнені від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V ПКУ, вказуються у рядку 5 податкової декларації з ПДВ.
Для платників податку, які заповнюють рядок 5 податкової декларації з ПДВ, обов○язковим є подання додатку 6 до податкової декларації з ПДВ, який заповнюється в розрізі, зокрема, операцій, звільнених від оподаткування.
При цьому слід зазначити, що відповідно до підпункту "б" пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року,- у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V, підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |