X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.01.2020 р. № 373/ФОП/26-15-33-18-12-ІПК

Головне управлінні ДПС у м. Києві в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-ІV зі змінами та доповненнями (далі-ПКУ) розглянуло Ваш запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Особисті немайнові та майнові відносини регулюються цивільним законодавством.

Згідно зі статтею 325 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV зі змінами і доповненнями (далі - ЦКУ) суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

 Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

При цьому, власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності (ч.1 ст. 320 ЦКУ).

Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV зі змінами і доповненнями підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Незалежно від того, який статус у подальшому фізична особа обере для себе, у тому числі у разі прийняття рішення про здійснення будь-якої діяльності, зокрема, підприємницької, суб’єктом права власності виступає саме фізична особа (громадянин), а не фізична особа - підприємець.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується ПКУ.

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окрехмих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст.297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розд. XIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п.291.2 ст.291 ПКУ).

Відповідно до пп.1 п.292.1 ст.292 ПКУ доходом фізичної особи -підприємця - платника единого податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);

матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ст.292 ПКУ.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Дохід платника єдиного податку визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до етапі 296 ПКУ (п. 292,13 ст. 292 ПКУ).

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування единим податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником единого податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування (п. 292.14 ст.292 ПКУ).

Відповідно до п.177.6 ст.177 ПКУ у разі якщо фізична особа -підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб.

Враховуючи те, що ЦКУ не встановлює такого суб’єкта права приватної власності як фізична особа - підприємець, дохід, отриманий фізичною особою - підприємцем від продажу власного рухомого майна, підлягає
оподаткуванню за нормами, визначеними статтею 173 розділу IV ПКУ.

Пунктом 173.1 ст.173 ПКУ встановлено, що дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5 відсотків, визначеною п.167.2 ст. 167 ПКУ.

Як виняток із положень п.173.1 ст.173 ПКУ, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню (п.173.2 ст. 173 ПКУ).

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 ПКУ (5 відсотків).

Для цілей статті 173 ПКУ під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти рухомого майна, крім їх успадкування та дарування (п.173.8 ст.173 ПКУ).

Водночас повідомляємо, що відповідно до п.1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 ПКУ, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з п.п. 164.2.4 п.164.2 ст.164 ПКУ включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статті 173 ПКУ.

Ставка збору становить 1,5 відсотки від об’єкта оподаткування, визначеного п.п, 1.2 п.1б-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (пп.1.3 п.1б-1 підрозд.10 розд.ХХ ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку з доходів фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ.

Враховуючи вищезазначене, до доходу фізичної особи- підприємця-платника єдиного податку не включаються  доходи,отримані від продажу власних транспортних засобів, які оподатковуються за нормами,визначеними статтею 173 ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер  і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.