Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виникнення податкових зобов’язань з ПДВ та подання до органів ДПС фінансової звітності комунальними підприємствами, що включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій та, керуючись статтею 52 розділу І; Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ (у тому числі перелік операцій, як звільняються від оподаткування ПДВ і не є об’єктом оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Щодо визначення податкових зобов’язань з ПДВ
Підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ визначено що операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охоронг здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачанні послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, ще мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (крім послуг, визначених підпунктами «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ).
Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ та складанні податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН встановлено статтями 187 і 201 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1, 201.3, 201.5, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.
У разі звільнення від оподаткування ПДВ у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування ПДВ.
При цьому податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, також підлягають реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківськиі рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктом 187.7 статті 187 розділу V ПКУ датою виникненні податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківськиі рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості таког( платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на поставку товарів/послуг умови що оплата за поставлені товари/послуги здійснюються з відповідного рахунка Державної казначейської служби України.
Враховуючи викладене, операції платника податку з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, є об’єктом оподаткування ПДВ та відповідно де підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються вц оподаткування ПДВ, за винятком послуг, перерахованих у підпунктах «а» «о» зазначеного вище підпункту, які підлягають оподаткуванню ПДВ в загальновстановленому порядку.
За такими звільненими від оподаткуванні ПДВ операціями податкові зобов’язання з ПДВ не визначаються і відповідно на суму коштів, отриманих платником податку від Національної служби здоров’я України як оплати за послуги з охорони здоров'я ПДВ, не нараховується.
В той же час за операціями з постачання послуг з охорони здоров’я платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну з урахуванням особливостей визначених Порядком заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (з змінами та доповненнями).
За операціями платника податку з постачання інших послуг, які підлягають оподаткуванню ПДВ, такий платник податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 187.1 або пунктом 187.7 статті 187 розділу V ПКУ в залежності від джерела походження коштів, та скласти і зареєструвати в ЄРПН в установлені ПКУ терміни податкову накладну на отримувача послуг.
Щодо подання звітності неприбутковими організаціями
Відповідно до статті 163-1 Кодексу України про адміністративн правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х із змінами та доповненнями (далі - КУпАП) відсутність податкового обліку, порушенні керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків подання яких передбачено законами України, - тягне за собою накладенні штрафу у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою статті 163-1 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти де п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ встановлено що неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбутков підприємства, установи та організації, які не є платниками податку не прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 розділу III ПКУ Вимоги, яким повинні відповідати неприбуткові підприємства, установи те організації визначені підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 розділу IIІ ПКУ.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести обліг доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктІЕ оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (підпункт 44.1 статті 44 розділу II ПКУ).
Згідно із пунктом 46.2 статті 46 розділу II ПКУ неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 розділу III ПКУ, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, утворені в порядку, визначеному законом, звітують у разі порушень пункту 133.4 статті 133 розділу III ПКУ), та річну фінансову звітність.
Фінансова звітність, що складається та подається відповідно до цього пункту платниками податку на прибуток та неприбутковими підприємствами, установами та організаціями, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації) та її невід'ємною частиною.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначені Законом України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996).
Цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства (стаття 2 Закону № 996).
Для цілей цього Закону підприємства (крім бюджетних установ і можуть належати до мікропідприємств, малих, середніх або великих підприємств, критерії до яких встановлені частиною 2 статті 2 Закону № 996.
Разом з цим, частиною 3 статті 11 Закону № 996 встановлено, що для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності, крім тих, що зобов'язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами, встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у склад , балансу та звіту про фінансові результати.
Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2019 року № 226 «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерство фінансів України з бухгалтерського обліку» внесені зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Спрощена фінансові звітність» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від; 25 лютого 2000 року № 39 (далі - П(С)БО 25).
Відповідно пункту 2 розділу І П(С)БО 25 норми цього Національного положення (стандарту) застосовуються мікропідприємствами, малимі підприємствами, непідприємницькими товариствами, представництвам! іноземних суб'єктів господарської діяльності та підприємствами, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства (крім підприємств, які відповідно де законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартам! фінансової звітності) (далі - підприємства), зокрема:
1) для складання фінансової звітності малого підприємства:
малими підприємствами - юридичними особами, які визнані такими відповідно до Закону № 996 (крім тих, яким відповідно до податкового законодавства надано дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів ть витрат);
представництвами іноземних суб'єктів господарської діяльності;
2) для складання фінансової звітності мікропідприємства:
мікропідприємствами - юридичними особами, які визнані такими
відповідно до Закону № 996;
підприємствами, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства;
непідприємницькими товариствами.
Непідприємницькими товариствами, відповідно до статті 85 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Серед обов’язкових умов для неприбуткових організацій ( використання своїх доходів (прибутки) виключно для фінансування видаткії на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності визначених її установчими документами (підпункт 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 розділу III ПКУ), а також заборона розподілу отриманих доходії (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органії управління та інших пов'язаних з ними осіб (підпункт 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 розділу III ПКУ).
Враховуючи вищевикладене неприбуткові підприємства, установи та організації (крім бюджетних), що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 розділу III ПКУ можуть складати скорочену за показниками фінансову звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |