Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваші звернення від ... щодо практичнэго застосування норм податкового законодавства та законодавства з питання нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє.
Статтею 1 Закону України від 05.07.2012 № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076) встановлено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Статтею 10 Кодексу України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII (далі - КУПЕ) визначено, що арбітражний керуючий є суб'єктом незалежної професійної діяльності.
Згідно з нормами абзацу другого пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу незалежна професійна діяльність це діяльність адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найміну працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Вимогами Закон № 5076 та КУПБ не передбачено обмежень щодо одночасного провадження особою адвокатської діяльності та діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів)
Порядок та умови взяття на облік у контролюючих органах фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначено ст. 65, 178 Кодексу та наказами Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі - Порядок № 1588) та від 24.11.2014 № 1162 «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників» (далі - Порядок № 1162).
Відповідно до абзацу четвертого п. 6.7 розділу VI Порядку № 1588 особа, чка стоїть на обліку як особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, для взяття її на облік як особи, яка здійснює діяльність арбітражного керуюче го, зобов’язана подати до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни» із зазначенням позначок «Адвокат», «Арбітражний керуючий» та копію свідоцтва про право на провадження діяльності арбітражного керуючого.
Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважаєтеся сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
Кодексом не передбачено переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну діяльність.
При цьому, зазначені витрати повинні бути пов’язані із провадженням певного виду незалежної професійної діяльності та підтверджені документальне,
Узагальнюючими податковими консультаціями, затвердженими наказами ДПС від 24.12.2012 № 1185 та Міндоходів від 30.12.2013 № 877 (далі - накази № 1185 та № 877), визначено перелік витрат, обумовлений вимогами Закону № 5076 та КУПЕ, які можуть бути враховані для обчислення чистого доходу від здійснення незалежної адвокатської діяльності та діяльно ;ті арбітражного керуючого, відповідно.
Наказами № 1185 та № 877 передбачено, що до витрат включається, зокрема, сплата такими особами єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі на користь найманих працівників.
Згідно з п. 178.6 ст. 178 Кодексу особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.
Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, ікі провадять незалежну професійну діяльність (далі - Книга) та порядок її ведення затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 431 (далі - Порядок № 481).
Нормами Кодексу та Порядку № 481 не встановлено, що особи, які провадять два види незалежної професійної діяльності (адвокатська діяльність та діяльність арбітражного керуючого) зобов’язані реєструвати дві Книги та вести окремо облік доходів і витрат щодо кожного виду незалежної професійної діяльності.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Згідно з п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.
Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсації і виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Крім того, відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та отримують дохід від цієї діяльносі і є платниками єдиного внеску (п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464).
Базою нарахування єдиного внеску для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
При цьому сума един эго внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини б ази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
При цьому сума един эго внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (і. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Таким чином, обов’язок визначення бази нарахування єдиного внеску Законом № 2464 покладено на осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, як на тих, що отримали, так і на тих, які не отримали дохід від провадження незалежної професійної діяльності.
Єдиний внесок для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлюється у розмірі 22 відс. бази нарахування (частина п’ята ст. 8 Закону № 2464).
Відповідно до абзацу третього частини восьмої статті 9 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Слід зазначити, що як платник єдиного внеску Ви перебуваєте на обліку в контролюючому органі з ...
Враховуючи викладене, особа, яка провадить два види незалежної професійної діяльності (адвокатську діяльність та діяльність арбітражного керуючого) нараховує та сплачує поквартально суму єдиного внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску на місяць, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, протягом року, та до 01 травня року, наступного за звітним, здійснює доплату єдиного внеску, нарахованого на суму доходу (прибутку), отриманого від обох видів незалежної професійної діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, за вирахуванням сплачених щоквартальних внесків.
При цьому, особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, перебуваючи на обліку у контролюючому органі, зобов’язана визначати базу нарахування єдиного внеску та сплачувати єдиний внесок, незважаючи на наявність трудових відносин з роботодавцем.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |