Державна податкова служба України розглянула звернення щодо надання додаткових роз’яснень на питання щодо оподаткування ПДВ операції з отримання платником від інвестора коштів в якості компенсації вартості ліквідованих основних засобів, послуг з проведення незалежної оцінки, демонтажу об’єктів нерухомого майна, викладених у зверненні (далі — звернення 1), та щодо питань, пов’язаних з правом такого платника на віднесення до складу податкового кредиту сум ПДВ, які зазначені у податкових накладних, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) постачальником робіт — підрядником, якщо такі роботи оплачує Інша сторона — інвестор, викладених у зверненні (далі — звернення 2), та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Стосовно питань, викладених у зверненні 1
Розглянута у зверненні 1 операція з отримання платником від інвестора коштів в якості компенсації вартості ліквідованих основних засобів, послуг з проведення незалежної оцінки, демонтажу об’єктів нерухомого майна не є операцією з постачання товарів/послуг та ПДВ не оподатковується.
При цьому відповідно до підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, — у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
У випадку ліквідації основних засобів у зв'язку з їх демонтажем або перетворенням у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням, платник податку не нараховує податкові зобов'язання з ПДВ (в тому числі відповідно до норм пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ) у випадку подання контролюючому органу належним чином оформленого акта на їх списання за формою, встановленою наказом Міністерства статистики України «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 29 грудня 1995 року № 352, або за довільною формою, за умови, що такий документ міститиме всю необхідну інформацію, яка дозволяє ідентифікувати операцію, та матиме належні реквізити первинного документа.
Незалежно від форми складання документа на списання основних засобів, такий документ має підтверджувати факт знищення, розібрання або перетворення основних засобів в інший спосіб, внаслідок чого основний засіб не може використовуватися за первісним призначенням.
При цьому ПКУ не визначено механізму подання платником податку контролюючому органу документів про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів. У зв'язку із цим платник податку може подати такі документи (копії документів) контролюючому органу у загальновстановленому порядку за власного ініціативою або на запит контролюючого органу (або особисто платником податків, або уповноваженою на це особою, або поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, або засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису).
Перелік можливих підтверджуючих документів визначено в Узагальнюючій податковій консультації з деяких питань оподаткування податком на додану вартість, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 673.
Стосовно питань, викладених у зверненні 2
Щодо питання 1
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
На дату виникнення податкових зобов’язань, визначених відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ, платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін і згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ надати покупцю за його вимогою (пункт 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).
Таким чином, на момент виконання зобов’язання третьої особи - Інвестора з перерахування попередньої оплати за товари/послуги у підрядної організації виникає перша подія для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ — надходження коштів.
Отже, незалежно від того, що згідно з умовами договору обов’язок оплати за виконані підрядною організацію роботи з проектування, ремонту, модернізації, реконструкції або будівництва стратегічних об’єктів портової мікроструктури покладено на Інвестора, податкова накладна складається підрядником за першою подією на отримувача таких робіт.
Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для отримувача робіт для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту.
Щодо питання 2 та З
Оскільки отримувач робіт не розраховується (і в подальшому не буде розраховуватися) безпосередньо з постачальником за виконані роботи, то такий отримувач зобов’язаний на суму ПДВ, що була включена до податкового кредиту на підставі податкової накладної, нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ з використанням механізму, визначеного пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Що стосується операції з компенсації отримувачем робіт інвестору суми коштів (інвестицій), які сплачені таким інвестором підрядній організації в якості попередньої оплати або заборгованості за виконані роботи, то слід зазначити, що у разі відсутності будь-яких договірних відносин на постачання товарів/послуг між отримувачем робіт, який перерахував грошові кошти на банківський рахунок інвестора, та інвестором, та за умови, що в рахунок отриманих коштів інвестором у подальшому не будуть постачатися товари/послуги, у інвестора, який отримав ці кошти, не виникає об’єкт оподаткування ПДВ за такою операцією, а грошові кошти, що зараховані на банківський рахунок інвестора, не включаються до бази оподаткування ПДВ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання (стаття 36 розділу І ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |