Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно здійснення зарахування зустрічних однорідних вимог за експортними, імпортними операціями, у межах компетенції повідомляє.
Можливість припинення зобов'язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, срок виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, передбачено статтею 601 Цивільного кодексу України.
У сфері зовнішньоекономічної діяльності припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог за експортно-імпортними операціями регулюється підпунктом 5 пункту 10 розділу ІІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 7 (далі — Інструкція № 7).
Так, відповідно до підпункту 5 пункту 10 розділу ІІІ Інструкції № 7 банк, зокрема, крім підстав, передбачених у пункті 9 розділу ІІІ цієї Інструкції, має право завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за наявності документів про припинення зобов'язань за операціями з експорту, імпорту товарів зарахуванням зустрічних однорідних вимог у разі дотримання сукупності таких умов:
— вимоги випливають із взаємних зобов'язань між резидентом і нерезидентом, які є контрагентами за цими операціями;
— вимоги однорідні;
— строк виконання за зустрічними вимогами настав або не встановлений, або визначений моментом пред'явлення вимоги;
— між сторонами не було спору щодо характеру зобов'язання, його змісту, умов виконання.
У разі запровадження Національним банком заходу захисту у вигляді обов’язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті банк не має права завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту товарів на підставі документів про припинення зобов'язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог:
— в іноземній валюті 1 групи Класифікатора іноземних валют і банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року № 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 19 квітня 2016 року № 269) (зі змінами) / російських рублях (незалежно від суми операції);
— в інших валютах (якщо загальна сума зобов'язань, що припиняються зарахуванням у межах одного договору щодо експорту товарів, перевищує в еквіваленті 500000 евро за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату припинення зобов'язань зарахуванням однорідних зустрічних вимог).
Розділом III Положення про заходи захисту та визначення порядку здійсненая окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України 02.01.2019 № 5, зі змінами (далі — Положення № 5) встановлено вимогу щодо обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті.
Підпункт 2 пункту 29 розділу ІІІ Положення № 5 зобов'язує здійснювати обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень.
Разом з тим, з 20.06.2019 набрала чинності постанова НБУ "Про внесення зміни до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті" від 18.06.2019 р.№ 78, якою передбачено виключення розділу III "Обов’язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті" з Положення № 5.
Враховуючи те, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце,то 20.06.2019 банки не здійснюють обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті, які надійшли та були зараховані на розподільчий рахунок 19.06.2019.
Таким чином, із 20.06.2019 обов’язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті скасовується, то це дає можливість для припинення зобов'язань в іноземній валюті за операціями з експорту, імпорту товарів шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог на підставі ст. 203 ГКУ ст. 601 ЦКУ та пп. 5 п. 10 розділу III Інструкції № 7.
Отже, чинне законодавство передбачає можливість припинення зобов'язань за зовнішньоекономічними операціями, які передбачають розрахунки у грошовій формі, зарахуванням зустрічних однорідних вимог, але у разі дотримання сукупності умов, зазначених вище.
Водночас зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |