X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.02.2020 р. № 480/Г/99-00-04-06-03-09/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу у вигляді стипендії та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України від 23 березня 2017 року № 1977-VІІІ «Про державну підтримку кінематографії в Україні» члени Ради з державної підтримки кінематографії (далі  Рада) не є державними службовцями.

За виконання своїх функцій члени Ради отримують плату стипендію.

 Розмір та порядок виплати стипендій членам Ради встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2018 року № 588 «Деякі питання виплати стипендій членам Ради з державної підтримки кінематографії» затверджено Порядок виплати стипендій членам Ради з державної підтримки кінематографії (далі Порядок), відповідно до п. 2 якого члени Ради за виконання своїх функцій отримують плату  стипендію.

При цьому виплата стипендій членам Ради здійснюється щомісяця не пізніше ніж 15 числа за рахунок коштів загального фонду державного бюджету за програмою «Державна підтримка кінематографії» (п. З Порядку).

Відповідно до пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом його походження з України це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу визначено кінцевий перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема:

—  сума державних премій України або стипендій України, призначених законом, постановами Верховної  Ради України, указами Президента України, винагород спортсменам - чемпіонам України, призерам  спортивних змагань міжнародного рівня, у тому числі спортсменам-інвалідам, а також вартість  державних нагород чи винагород від імені України, крім тих, що виплачуються коштами чи іншим  майном, сума Нобелівської чи Абелівської премій (пп. «б» пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165  Кодексу);

—  сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка  виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або  ад'юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169  Кодексу. Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування  (виплати) за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу (пп. 165.1.26 п. 165.1 ст. 165  Кодексу).

При цьому згідно з пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ст. 164 Кодексу).

Згідно з пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Також зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Враховуючи викладене, у разі отримання платником податку - фізичною особою-резидентом іноземних доходів (дивідендів), їх сума підлягає оподаткуванню за ставкою податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9 відс. та військовим збором 1,5 відсотка.

При цьому відповідно до п. 179.1 ст. 179 Кодексу платник податку зобов'язаний подати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) до контролюючого органу, де перебуває на обліку, до 1 травня року, що настає за звітним (п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу), та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).

Разом з цим, відповідно до п. 3.2 ст. З Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень (далі  конвенція , яка є чинною в українсько-польських податкових відносинах з 11.03.1994, застосовується до осіб, які є резидентами одної або обох Договірних Держав (ст. 1 Конвенції).

 Одним із видів податків, на які поширюється Конвенція, зокрема в Україні, є «прибутковий податок з громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства» (п. З ст. 2 Конвенції).

Стаття 3 Конвенції надає визначення понять, які використовуються у розумінні Конвенції, зокрема, терміну «особа», що означає фізичну особу, компанію і будь-яке інше об’єднання або будь-яку організацію, що розглядається з метою оподаткування як корпоративне об’єднання.

Згідно з п. 1 ст. 4 Конвенції «при застосування цієї Конвенції термін «резидент однієї Договірної Держави» означає особу, яка за законодавством цієї Держави підлягає оподаткуванню в ній на підставі місця проживання, постійного місця перебування, місця знаходження керівного органу, місця реєстрації або іншого аналогічного критерію».

Пунктом 1 ст. 10 «Дивіденди» Конвенції визначено, що «дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави, резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі».

«Однак, такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на дивіденди, податок, що стягується, не повинен перевищувати:

—  роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок, в якому не передбачена сума стипендії, яка  виплачується як плата члену Ради за виконання ним функцій.

Враховуючи викладене, оскільки дохід у вигляді стипендії, виплачується «....» як плата за виконання «....» функції члена Ради, а не призначається як державна стипендія України, то сума такого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід з відповідним оподаткуванням.

 При цьому зазначений дохід є базою нарахування єдиного внеску.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.