Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) розглянула Ваші звернення.., щодо порядку справляння орендної плати за земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці, на яку оформлено договір оренди земельної ділянки іншою особою та в межах компетенції повідомляє.
Договірні відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України "Про оренду землі" (далі — Закон), а справляння орендної плати здійснюється відповідно до норм ПКУ.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ плата за землю — це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності — обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Статтею 269 ПКУ встановлено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Об'єктом оподаткування земельним податком згідно з положеннями ст. 270 ПКУ є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 ПКУ власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з п. 288.1 ст. 288 ПКУ підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 ПКУ).
Пунктом 288.3 ст. 288 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно зі ст. 125, 126 Земельного кодексу України (далі — Кодекс) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Враховуючи вимоги статей 116, 118 та 123 Кодексу відчуження житлового будинку, будівлі або споруди можливе після отримання правовстановлюючого документа на земельну ділянку, оформлення якого передбачає встановлення розмірів земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру.
Якщо будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно із статтею 124 Кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Порядок припинення Договору визначено Законом. Орендар, який має намір припинити право оренди земельної ділянки, зокрема, у разі набуття права власності на нерухоме майно, що розташоване на цій земельній ділянці іншою особою, зобов'язаний отримати згоду орендодавця на припинення (відчуження) права оренди (ст. 8-1 та ст. 31 Закону).
При цьому орендар земельної ділянки у разі припинення договору оренди землі, зокрема, й у разі набуття права власності на нерухоме майно іншою особою ніж орендар, зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором (ст. 34 Закону).
Враховуючи вищенаведене, обов'язок зі сплати орендної плати виникає у нового власника нерухомості з моменту переоформлення ним права користування ділянкою, тобто з моменту державної реєстрації такого права.
Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |