Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), надає Вам нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків, викладених у рішенні Другого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі 520/2969/19.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначаються Законом України від 10 липня 2003 року № 1087-IV «Про кооперацію» (далі - Закон № 1087), згідно зі ст. 1 якого пай - це майновий поворотний внесок члена (асоційбваного члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки.
При цьому цільовий внесок -це грошовий чи інший майновий внесок члена кооперативу, що вноситься понад пай до спеціального фонду кооперативу для забезпечення виконання конкретних завдань кооперативу.
Згідно зі ст. 14 Закону № 1087 асоційований член кооперативу - це, зокрема фізична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі.
При ліквідації кооперативу асоційований член кооперативу має цереважне порівняно з членами кооперативу право на одержання паю.
Порядок вступу до кооперативу та участь асоційованого члена в його господарській та іншій діяльності, права та обов'язки такого члена, розміри паїв та виплат на паї визначаються статутом кооперативу.
Так, у рішенні Другого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі 520/2969/19 зазначено, що «відповідно до підпунктів 3.3, 3.4 статті З Статуту СТ «.......» асоційованим членом кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які досягай 16 років, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які виявили бажання брати участь у здійсненні статутних цілей і завдань Кооперативу, внесли Частку з метою отримання у Кооперативі житла квартири, нежитлового приміщення, паркувального місця та ін.
Асоційований член кооперативу користується правом дорадчого голосу у разі присутності на засіданнях органу управління Кооперативу.
При ліквідації Кооперативу асоційований член Кооперативу має переважне право на одержання внесеної Частки.
Асоційований член Кооперативу набуває права та обов'язки асоційованого члена на підставі договору асоційованого члена у Кооперативі.
Відповідно до п. 6.3 Статуту правами асоційованого члена, є серед інших, і право одержання частки у разі виходу із кооперативу шляхом розірвання Договору про асоційоване членство у кооперативі та права приймати участь у роботі загальних зборів членів кооперативу за бажанням з правом дорадчого голосу.
Як встановлено під час судового розгляду між позивачем (пайщик) та СТ «.......» (товариство) укладено договір асоційованого членства в споживчому товаристві № 5-69/Д2 від 17.11.2016 (а.с.22-30).
Пунктом 1.2 Розділу 1 зазначеного договору передбачено, що пайщик зобов'язується прийняти участь в реалізації статутних цілей та завдань товариства шляхом внесення в повному обсязі частки в товариство з метою здійснення товариством будівництва будинку за рахунок внесеного пайщиком пая, а також прийняти на себе в розмірі цільового внеску частину витрат, пов'язаних з утримання товариства та реалізацією статутних цілей та завдань.
Пунктом 3.1 розділу 3 вище зазначеного договору передбачено право пайщика передати свої права та обов'язки за цим договором третій особі до введення будинку в експлуатацію за згодою з товариством.
З аналізу вище зазначених правових норм, а також положень статуту СТ «......» та умов договору про асоційоване членство слідує, що позивач, як асоційований член кооперативу, має право участі в управлінні даним кооперативом (з правом дорадчого голосу) та право на отримання частини майна кооперативу, що відповідає ознакам корпоративних прав в розумінні підпункту 14.1.90 статті 14 ПК України, а частка ОСОБА_1 у СТ «.............» для цілей оподаткування є інвестиційним активом».
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу визначено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не підлягають оподаткуванню.
Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Також, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Особливості оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 170 Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету визначено ст. 168 Кодексу.
Враховуючи викладене та висновки зазначеного суду, у разі якщо фізичною особою - продавцем здійснюється відчуження частки у споживчому товаристві, а не продаж майнових прав на квартиру, то дохід, отриманий від такого продажу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податків як інвестиційний прибуток та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Додатково повідомляємо, що з урахуванням положень ст. 52 Кодексу ця консультація, надана на виконання - постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі 520/2969/19, має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно «....».
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |