X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.02.2020 р. № 622/ІПК/04-36-04-05-15

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянуло звернення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «______» щодо відповідності вимогам для перебування у статусі неприбуткової організації у разі встановлення ОСББ елементів альтернативних джерел енергії, зокрема сонячних батарей, з метою вироблення електричної енергії та подальшого використанні, і керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє таке.
Неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених о. 133,4 ст.133 Кодексу, не є платниками податку на прибуток.

Згідно з п.п. 133.4.1 п.133.4 ст.133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств    є підприємство, установа та організації (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порідку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону і містіть заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів, одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, Іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечені« відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злитті, поділу, приєднання або перетворенні).

Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- внесена контролюючим органом до Реестру неприбуткових установ та організацій.

Відповідно до ил. 133.4.2 пЛ33,4 ст.133 Кодексу обов'язковою умовою для неприбуткових організацій с використанні доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Отже, утворена в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, та внесена до Реестру неприбуткових установ та організацій неприбуткова організація не сплачує податок на прибуток з доходів (прибутків), отриманих нею в межах статутної діяльності відповідно до закону, за умови, що такі доходи (прибутки) використовуються такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на її утриманні, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, як де передбачено пп. 134.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу, та не здійснюється розподіл доходів (прибутків) серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування единого соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Згідно із п.п.133.4.6 п.133.4 ст.1ЗЗ Кодексу до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам пункту 133.4 ст.133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, віднесені, зокрема, об’єднанні співвласників багатоквартирного будинку.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об’єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захист їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утриманні багатоквартирного будинку регулює Закон України від 29.11.2001 №2866-ІІІ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», із змінами та доповненнями, (далі - Закон №2866).

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об’єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (статті 1 Закону №2866),

Відповідно до частини другої ст. 4 Закону № 2866 об’єднання створюється як яешдприємгіицьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднанні визначається цим Законом та іншими законами України.

Основна діяльність об’єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконанні ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об’єднання (частина четверта статті 4 Закону №2866).

Згідно із ст.21 Закону № 2866 до переліку складових коштів об’єднання відносяться, зокрема:

кошти, отримані об’єднанням у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку;

кошти та майно, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об’єднання;

доходи від діяльності заснованих об’єднанням юридичних осіб, що спрямовуються на виконанні статутних цілей об’єднання.

Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об’єднання за рішенням загальних зборів мас право, зокрема, задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення (ст. 22 Закону №2866).

Правові, економічні, екологічні та організаційні засади використання альтернативних джерел енергії, зокрема сонячної, та сприяння розширенню їх використання у паливно-енергетичному комплексі визначає Закон України від 20 лютого 2003 року № 555-ІV «Про альтернативні джерела енергії» (далі - Закон № 555).    

Що стосується діяльності з встановлення та експлуатації ОСББ у статусі неприбуткової організації сонячних батарей для вироблення електричної енергії для цілей подальшого її використання для власного самозабезпечення, тобто на некомерційній основі, то така діяльність повинна відповідати вимогам Закону №555 та іншим нормативно-правовим актам, які регулюють відносини у цій сфері, та не протирічити вимогам Закону №2866.

Таким чином, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку у статусі неприбуткової організації може здійснювати діяльність, передбачену Законом №2866 та статутними документами, за умови використанні доходів (прибутків) від такої діяльності виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності та без здійснення розподілу доходів (прибутків) серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з нею осіб.

У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п. 133.4 ст. 133 Кодексу, така організація підлягає виключенню з Реєстру неприбуткових установ та організацій з визначенням податкового зобов’язання з податку ик прибуток підприємств згідно з підпунктами 133.4.3 та 133.4.4 н. 133.4 ст. 133 Кодексу.

Разом з тим слід зазначити, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин потребує комплексного аналізу документів та матеріалів, що дозволяють ідентифікувати предмет запиту.

Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.