X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.02.2020 р. № 696/Г/ІПК/20-40-32-02-10

Головне управління ДПС у Харківській області, на виконання Рішення Харківського окружного адміністративного та керуючись статтями 52, 53 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), надає нову індивідуальну податкову консультацію щодо практичного застосування норм податкового законодавства.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення імевем України.
 

Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Водночас ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний сплачувгти податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.

Статтею 1 Закону України від 05.07.2012 №5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076) встановлено, що адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України (ст. 12 Закону № 5076).

Пунктом 3 ст. 4 Закону № 5076 встайовлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Адвокат, який здійснює свою діяльність індивідуально, є самозайнятою особою (ст. З Закону № 5076).

Згідно з п. п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПКУ самозайнятою особою є платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність, за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - це діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більше як чотирьох фізичних осіб.

Така особа зобов'язана дотримуватись вимор п. п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПКУ щодо заборони перебування найманим працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.

Відповідно до п.63.5 ст.63, ст.65,п.178.1 ст.178 ПКУ особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік.

Згідно зі ст. 65 ПКУ, ст. 5 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державні соціальне страхування затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162 та Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерств і фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі - Порядок № 1588), для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати до контролюючого органу за місцем постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП, заяву за формою № 1-ЄСВ та копію свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності.

Намір провадити незалежну професійну діяльність Вами засвідчений отриманнім свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та відповідно до даних, цо містяться в Єдиному реєстрі адвокатів України, Ви обліковується в Раді адвокатів Донецької області, форма здійснення адвокатської діяльності - індивідуальна адвокатська діяльність і така діяльність не є припиненою, крім того Вами самостійно прийнято рішення про взяття на облік як платника податків та платника єдиного внеску шляхом надання заяв за формою № 5-ОПП та №1-ЄСВ відповідно, як особа яка має намір провадити незалежну професійну діяльність.

Зважаючи на викладене, обов'язок статно на облік в контролюючих органах самозайнятої особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, як платник податків і як платник єдиного внеску виникає у адвоката, якщо до Єдиного - реєстру адвокатів України внесено запис про форму здійснення адвокатської діяльності індивідуально, і така діяльність не є припиненою або зупиненою.

 Єдиний реєстр адвокатів України не містить такої форми здійснення адвокатської діяльності, як наймана особа.

Відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську діяльність та отримують дохід від тієї діяльності є платниками єдиного внеску (п.5 частини першої ст. 4 Закону № 2464).

Уразі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі г бо окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464.

 При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Таким чином, Законом № 2464 обов’язок визначення бази нарахування єдиного внеску покладено на платників, вказаних у п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, як тих,що отримують, так і тих, які не отримують дохід від провадження незалежної професійної діяльності.

Відповідно до абзацу 3 частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Крім того, згідно з п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, всі використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Згідно з нормами частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до бази нарахування єдиного внеску.

Тобто, у розумінні Закону № 2464 роботодавці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, розглядаються як окремі платники єдиного внеску.

Платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 частини другої ст. 6 Закону № 2464).

Отже, платник єдиного внеску, визначений п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 24 54, зобов’язаний стати на облік як фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та перебуваючи на обліку у контролюючому органі, зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску незважаючи на наявність трудових відносин з роботодавцем.

 При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць.

Відповідно до Рішення Харківського окружного адміністративного суду, суд дійшов висновку, що позивач своє право на заняття адвокатською діяльністю реалізовує не як самозайнята особа, а як найманий працівник - юрисконсульт І категорії, тому в розумінні положень Закону № 2464 та п. п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПКУ платником єдиного внеску відносно позивача є роботодавець.

Однак, згідно витягу з Єдиного Рефтру адвокатів України Ви маєте форму адвокатської діяльності - індивідуальна адвокатська діяльність, крім того Вами самостійно прийнято рішення про взяття на облік як платника податків та платника єдиного внеску шляхом надання заяв за формою №5-ОПП та №1-ЄСВ відповідно, як особа яка має намір провадити незалежну професійну діяльність.

Враховуючи висновки суду, визначати базу нарахування єдиного внеску та сплачувати суму внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску на місяць, особі, яка має право на заняття адвокатською діяльністю реалізовує не як самозайнята особа, а як найманий працівник в межах виконання трудових обов’язків, не потрібно.

Зауважуємо, що ця консультація, надана з урахуванням положень ст. 52 ПКУ та на виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду, має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.