X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.02.2020 р. № 731/6/99-00-04-06-03-06/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула Ваше звернення від … щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Статтею 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі — Закон № 5076) встановлено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Згідно з пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 кодексу незалежна професійна діяльність — це діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Правовий порядок регулювання оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність в Україні, встановлюється ст. 178 Кодексу.

Пунктом 178.2 ст. 178 Кодексу передбачено, що доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) за ставкою, визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, тобто за ставкою 18 відс. бази оподаткування.

Згідно з п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Також дохід від незалежної професійної діяльності є об’єктом оподаткування військовим збором (далі — ВЗ) (пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу).

Ставка ВЗ становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу (пп. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу).

Остаточний розрахунок ПДФО та ВЗ за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п. 178.7 ст. 178 Кодексу).

Відповідно до п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.

Відповідно до пп. 5 п. 6 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат затвердженого наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481 встановлено, що документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер. Квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг.

Також Порядком передбачено, що в Книзі обліку доходів і витрат щоденно відображається фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік. Зокрема, у графі 2 Книги відображаються сума доходу, отриманого від здійснення діяльності, у тому числі кошти, що надійшли на поточний рахунок, у касу платника податків та\або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
При визначенні сукупного чистого доходу фізичних осіб, які здійснюють незалежну адвокатську діяльність, доцільно враховувати витрати, пов’язані з організацією такої діяльності та обумовлені вимогами Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Для визначення переліку витрат, які можуть бути враховані при обчисленні оподатковуваного доходу фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, доцільно скористатися узагальнюючою податковою консультацією, затвердженою наказом ДПС України від 24.12.2012 № 1185. Разом з тим адвокати, які надають вторинну правову допомогу, також можуть скористатись узагальнюючою податковою консультацією, затвердженою наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 885.

Крім того повідомляємо, що Кодекс не містить обмежень для осіб, які здійснюють незалежну адвокатську діяльність, щодо розрахунків у готівковій чи безготівковій формі.

Водночас повідомляємо, питання порядку використання розрахункового рахунку, а також проведення розрахунків у готівковій та безготівковій формі знаходиться у компетенції Національного банку України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.