X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.02.2020 р. № 710/5/99-00-04-06-03-05/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахування фактичних обставин, викладених у зверненні.

Щодо визначення ознак доходів, нарахованих (сплачених) на користь фізичних осіб, у вигляді відшкодування витрат на придбання путівок

Відповідно до ст. 11 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей мають право не більше одного разу на рік на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів з пільговою оплатою вартості путівок у розмірах та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року № 446 затверджено Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіо і членів їх сімей.

Оподаткування доходів фізичних осіб визначено розділом IV Кодексу, п. 163.1 ст. 163 якого передбачено, що об’єктом оподаткування резиденте є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Водночас п 164.2 ст. 164 Кодексу визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді суми грошового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом (п.п.«г» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Отже, з метою оподаткування доходи, отримані платником податку у вигляді відшкодування витрат на придбання путівки на санаторно-курортне лікування ссобі, яка проходить військову службу за контрактом, та доходи, отримані платником податку у вигляді відшкодування витрат на придбання путівки на санаторно-курортне лікування особі - ветерану військової служби, який на час здійснення виплати працював на умовах строкового трудового договору, слід розглядат и як додаткове благо.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі - Порядок).

Відповідно до Довідника ознак доходів, наведеного у додатку до Порядку, дохід, отриманий платником податків як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) (п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу) відображається під ознакою доходу «126».

Щодо визначення ознаки доходу у вигляді щомісячної грошової допомога у розмірі окладу за військовим званням (протягом одного року після: звільненн я), нарахованого (сплаченого) на користь особи, яка звільнена з військової служ 5и за станом здоров’я без права на пенсію

Згідно зі ст. 9-1 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) особам, які звільнені зі служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів без права на пенсію, протягом одного року після звільнення зі служби виплачують щомісячну грошову допомогу в розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням.

Умови призначення та порядок виплати щомісячної грошової допомоги визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманом, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393).

Відповідно до п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім доходів, зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного дохсду платника податку.
Щомісячна грошова допомога, передбачена ст. 9 1 Закону № 2262 та Постановою № 393, у вказаному переліку не зазначена, а отже оподатковується у відповідності до п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу на загальних підставах.

Відповідно до Довідника ознак доходів, наведеного у додатку до Порядку, інші доходи (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу) зазначаються під ознакою доходу «127».

Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платникам податків, якому надано таку консультацію.