X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.02.2020 р. № 717/6/99-00-04-06-03-06/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподатковування доходів, виплачених за рішенням суду і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.

Статтею 129і Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України.

 Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Оподаткування доходів фізичних, осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п. 162.1 ст. 162 якого платівками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походженню в Україні.

Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.    

Статтею 165 Кодексу встановленії вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячногИ (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом.

Крім того, згідно з п.п. 1.7. п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Таким чином, у разі якщо виплата одноразової грошової допомоги за рішенням суду здійснюється за рахунок коштів бюджетів (державного або місцевого), то сума такої допомоги може бути віднесена до категорії доходу, визначеного п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Зауважуємо, що аналогічну позицію висловив суд у своєму Рішенні ...., зокрема «... до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума державної допомоги, яку отримує платник податку з бюджетів згідно із законом (п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України).

Отже, якщо виплата одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності військовослужбовцю здійснюється відповідно до Закону № 2232 та Закону № 2011 з урахуванням вимог п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України, то такі виплати не включаються до складу загальною місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку».

Разом з тим, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються:

інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю (п.п. «а» п.п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

При цьому, відшкодування моральної шкоди встановлено системою норм права Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ), а саме ст. 23 глави 3 «Захист цивільних прав та інтересів» та главою 82 «Відшкодування шкоди».

Так, згідно зі ст. 23 ЦКУ особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

 у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінко о щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;

 у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

 у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Таким чином, сума моральної шкоди, яка стягується за рішенням суду в а користь платника податків для відшкодування збитків, заподіяних йому в результаті завдання шкоди життю та здоров'ю, то сума такої шкоди не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

У разі якщо виплата моральної шкоди, яка стягується за рішенням суду на користь платника податків не пов’язана з заподіянням шкоди життю та здоров'ю, то сума такої шкоди оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

Крім того, якщо сума одноразової грошової допомоги виплачується за рахунок коштів юридичної особи, то сума такої допомоги включається де загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інший дохід з відповідним оподаткуванням.

Водночас повідомляємо, що з питань включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку судових витрат, які компенсуються йому юридичною особою на підставі рішення суду, ДФС надана індивідуальна податкова консультація листом №...від.....

Крім того зауважуємо, що відповідно до абзацу другого п. 39 розділу X Перехідних положень Кодексу з 1 січня 2018 року індивідуальна податкова консультація, надана контролюючим органом у письмовій або електронній формі до 31 березня 2017 року (включно), не підлягає застосуванню.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.