X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.02.2020 р. № 808/10/ІПК/05-99-33-02-13

Головне управління ДПС у Донецькій області» керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло звернення на отриманні індивідуальної податкової ' консультації щодо оподаткуванні благодійної допомоги та повідомляє.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 1622 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізичні особи - резиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.

Статтею 165 Кодексу визначені доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Відповідно до п.п. 1652.54 «а» п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума (вартість) благодійної допомоги виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції в порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», на користь, зокрема:

- фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах;

- фізичних осіб, які мешкали на території Автономної Республіки Крим та вимушено покинули місце проживання у зв’язку з тимчасовою окупацією території України.

Зазначені у цьому підпункті доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому завершено антитерористичеу операцію.

Сума (вартість) зазначеної у цьому підпункті благодійної допомоги, що не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку, визначається згідно з п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 Кодексу, на підставі якого не оподатковується благодійна допомога, що надається згідно з п.п, 1652.54 «а» п, 165.1 ст, 165 Кодексу у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року» (протягом 2020 року - 2 361 500 грн.) - на відновлення втраченого майна та на інші потреби за переліком, який визначається Кабінетом Міністрів України, що виникли у платників податку, визначених п.п. 1652.54 п. 1652 ст. 165 Кодексу.

Перелік потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 653.

Якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищенні над таким розміром оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, встановленою п. 167,1 ст. 167 Кодексу (18%), та згідно з п.п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу - військовим збором за ставкою 1,5%. При цьому платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги.

Водночас слід враховувати, що Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведенні антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Отже, на підставі вищевнкладеного, благодійна допомога, надана на умовах, зазначених вище, не оподатковується додатком на доходи фізичних осіб, та відповідно військовим збором.

 Крім того, така благодійна допомога не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому буде завершено антитерористичну операцію.

Зауважуємо, що зміна положень Кодексу може здійснюватись виключно шляхом внесення змін до Кодексу (п. 2.1 ст. 2 Кодексу).

При цьому, установлення та скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюється відповідно до Кодексу, зокрема, Верховною Радою України (п. 4.4 ст. 4 Кодексу).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.