Державна податкова служба України на виконання рішення окружного адміністративного суду за наслідками його апеляційного перегляду Другим апеляційним адміністративним судом (). ягам скасовано Індивідуальну податкову консультацію ДФС від 17.05.2019 № 2224/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, надану КП (далі - КП), та, враховуючи положення ст. 53 Податкового кодексу України (далі -Кодекс), надає нову індивідуальну податкову консультацію з питань відображення амортизації об’єктів основних засобів у податковій декларації з податку на прибуток підприємств.
У зверненнях КП повідомляє, що за даними бухгалтерського обліку (застосовує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку) нараховує знос (амортизацію) об’єктів зовнішнього благоустрою та жииювих будинків, то обліковуються на балансі підприємства та на всю суму нарахованої амортизації збільшує доходи зі зменшенням додаткового капіталу (капіталу у дооцінках, у разі проведення переоцінки об’єктів).
Дані суми формують фінансовий результат до оподаткування, який переноситься до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 для визначення об’єкту оподаткування.
У 2016 році підприємством було проведено дооцінку залишкової вартості об’єктів основних засобів, з включенням її до складу капіталу у дооцінках.
Віднесення суми дооцінки до іншого сукупного доходу відбувалося поетапно в розмірі нарахувань зносу (амортизації) об’єктів зовнішнього благоустрою та житлових будинків відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Платник у зверненні повідомив про те, що фактично суми нарахованої у бухгалтерському обліку амортизації повністю ©компенсовані доходами та вплив такої амортизації на формування фінансового результату дорівнює нулю.
У запиті КП міститься наступне питання: яким чином амортизація об’єктів зовнішнього благоустрою та житлових будинків відображається у податковій декларації з податку на прибуток та додатку Р! «Різниці» до рядка 03 РІ податкової декларації з податку на прибуток підприємств, враховуючи, що суми нарахованої амортизації, в тому числі на вартість основних засобів з урахуванням їх дооцінки, повністю ©компенсовані доходами та вплив такої амортизації на формування фінансового результату дорівнює нулю.
Згідно з п.п. 134.13 п. 134.1 сі. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податку на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів встановлено ст. 138 Кодексу.
Відповідно до п. 138.1, 138.2 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138,3 ст, 13В Кодексу.
Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначенні об'єкта оподаткування встановлено п. 138.3 ст, 138 Кодексу,
Відповідно до п.п. 138.3.1 п, 138.3 ст. 138 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктом 14.1238 пункту 142 статті 14 розділу і цього Кодексу, підпунктами 138.3.2 - 138.3.4 цього пункту.
При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, крім "виробничого" методу.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Відповідно до п.п. 14.1.3 п. 14.1 ст. 14 Кодексу амортизація - систематичний розподіл вартості основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів,
що амортизується, протягом строку їх корисного використання(експлуатації).
Відповідно до п.30 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»,затверджено наказом міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92 одночасно на суму нарахованої амортизації об'єктів зовнішнього благоустрою та житлових будинків, що перебувають на баланчах житлово-комунальних організацій, які належать до сфери управління органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, і також автомобільних доріг загального користування збільшуються доходи цих підприємств і організацій із зменшенням додаткового капіталу (капіталу у дооцінках, у разі проведення переоцінки зазначених об'єктів) а при його недостатності - статутного капіталу.
Як зазначалось вище, КП є баланосоутримувачем майна комунальної власності територіальної громади м. Харкова, зокрема, об'єктів зовнішнього благоустрою та житлових будинків, отриманих у господарське відання, що обліковуються як безоплатно одержані основні засоби і включаються в додатковий капітал відповідно правил бухгалтерського обліку.
Зазначеним КП застосовується особливий порядок обліку окремих господарських операцій суб’єктів комунального сектору економіки, визначений у розділі ІІІ Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та
операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2006 № 1213 та національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку для розрахунку амортизації основних засобів (об'єкти зовнішнього благоустрою та житлові будинки» отримані у господарське відання).
Як зазначено у рішенні окружного адміністративного суду положення бухгалтерського обліку передбачає особливості нарахування амортизації для певних об’єктів» що обліковуються на балансах житлово-комунальних організацій, до яких безпосередньо ї відносяться дане КП.
Враховуючи вищевякладене та виходячи з висновків рішення окружного адміністративного суду комунальним підприємством в обліку одночасно з нарахуванням амортизації визнається дохід на цю суму за рахунок зменшення додаткового або статутного капіталу, що відповідає принципу відповідності доходів і витрат.
Таким чином, фінансовий результат цієї операції дорівнюватиме нулю.
Сума нарахованої амортизації не включається до собівартості послуг КП, а включається до інших витрат, оскільки доходи при нарахуванні амортизації за безоплатно отриманими основними засобами відображаються на рахунку 74.
Отже, суми нарахованої у бухгалтерському обліку КП амортизації об’єктів зовнішнього благоустрою та житлових будинків, в тому числі на вартість основних засобів з урахуванням їх дооцінки, повністю скомпенсованої доходами (вплив такої амортизації на формуванні фінансового результату дорівнює нулю), відображаються таким КП у податковій декларації з податку на прибуток підприємства та додатку РІ до рядка 03 РІ податкової декларації з податку на прибуток підприємства у встановленому порядку.
Додатково повідомляємо, що з урахуванням положень ст. 52 Кодексу ця консультація, надана на виконання рішення окружного адміністративного суду, має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно КП.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |