X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.03.2020 р. № 859/6/99-00-04-02-02-06/ІПК

Державна податкова служба України на звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування окремих норм податкового законодавства, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) інформує.

Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи спрощеної системи оподаткування, виступає туристичним агентом, отримує від туристичного оператора агентську винагороду та запитує що є об’єктом оподаткування єдиним податком у такому випадку.

Статтями 42, 43 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Механізм застосування спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.

Суб’єкт господарювання, який здійснює діяльність туристичного агента, може застосовувати спрощену систему оподаткування у разі, якщо ним дотримано вимоги п. 291.5 ст. 291 Кодексу.

Визначення доходу для платників єдиного податку наведено у п. 292Л ст. 292 Кодексу.

 Зокрема, доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
 

матеріальній або нематеріальній формі, визначений п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

Водночас п. 292.4 ст, 292 Кодексу визначено, що за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Правила здійснення агентської діяльності регламентуються главою 31 (ст. 295-305) ГКУ.

Згідно зі ст. 295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб’єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб’єкта, якого він представляє.

Тобто туристичний агент укладає угоду з надання туристичних послуг від імені туристичного оператора, а отже і кошти за надані туристичні послуги отримує туроператор.

Комерційним агентом може бути суб’єкт господарювання (громадянин або юридична особа), який за повноваженням, основаним на агентському договорі, здійснює комерційне посередництво.

Не с комерційними агентами підприємці, що діють хоча і в чужих інтересах, але від власного імені.

Агентський договір повинен визначати сферу, характер і порядок виконання комерційним агентом посередницьких послуг, права та обов’язки сторін, умови і розмір винагороди комерційному агентові, строк дії договору, санкції у разі порушення сторонами умов договору, інші необхідні умови, визначені сторонами (ст. 297ГКУ).

 Відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах, суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором (ст. 301 ГКУ).

Агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін.

Суб’єкт, якого представляє комерційний агент, розраховує винагороду, на яку має право комерційний агент, відповідно до розмірів і строків, передбачених договором сторін.

Таким чином, Товариство за визначених умов, у разі надання послуг, зокрема, за агентськими договорами, включає до складу доходу платника єдиного податку суми отриманої винагороди повіреного (агента) в дотримання п.292.4 ст.292 Кодексу.

Пунктом 52.2 ст. 52 Кодексу встановлено, що податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.