X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.03.2020 р. № 901/6/99-00-07-01-01-06/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення підприємства про надання роз’яснень щодо податкових пільг, якими користуються держалні підприємства, що належать до наукових установ, які не утримуються за рахунок коштів державного бюджету, а також включенні до Державне го реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави (далі -Державний реєстр), та у межах компетенції повідомляє.

Згідно з пунктом 16 статті 1 Закону України від 26 листопада 2015 року № 848-VIII «Про наукову та науково-технічну діяльність» (далі - Закон № 848) наукова (науково-дослідна, науково-технологічна, науково-технічна, наукою-практична) установа (далі - наукова установа) - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, утворена в установлено лу законодавством порядку, для якої наукова та (або) науково-технічна діяльність є основною.

Для надання державної підтримки науковим установам незалежно від форми власності, діяльність яких має важливе значення для науки, економіки та виробництва, створюється Державний реєстр (абзац перший частини першої статті 12 Закону № 848).

Відповідно до частини другої статті 12 Закону № 848 наукові устанви, включені до Державного реєстру:

1) користуються податковими пільгами відповідно до законодавства України;

2) не можуть змінювати наукову і науково-технічну діяльність на ін ні види діяльності;

3) зобов’язані не менш як 50 відсотків доходу від своєї діяльності спрямовувати на провадження наукової та (або) науково-технічної діяльності та розвиток матеріально-технічної бази, необхідної для проведення наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок.

Щодо звільнення державних підприємств, що належать до наукових установ, від сплати до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)
Частиною першою статті 11-1 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (далі - Закон № 185) встановлено, що державні унітарні підприємства (крім державно го підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відповідно до Закону України від 26 листопада 2003 року № 1341-IV «Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів», державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держгв, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державною
управління справами, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до статті 1 Закону № 848 належать до наукових установ, а також науково-технологічних комплексів, заснованих на державній власності, а також державних підприємств «Міжнародний дитячий центр «Артек» і «Український дитячий центр «Молода гвардія») та їх об’єднання зобов’язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше ЗО відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Державні комерційні підприємства та казенні підприємства, псі відповідно до статті 1 Закону № 848 належать до наукових установ, а також науково-технологічні комплекси, засновані на державній власності, зобов’язані не менш як 50 відсотків чистого прибутку від своєї діяльності спрямовувати на провадження ініціативної наукової та науково-технічної діяльності, фінансування інновацій та розширення власної матеріально-технічної бази (абзац четвертий частини другої статті 11-1 Закону № 185).

Пунктом 17 частини другої статті 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України належить часта на чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність.

У переліку податків і зборів, визначеному статтями 9 і 10 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), відсутній такий платіж як частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону.

Таким чином, платіж «частина чистого прибутку (доходу)» не є податковим.

Враховуючи вищевикладене, якщо державне комерційне підприємство підпадає під визначення «наукових установ», передбачене статтею 1 Закону № 848, та не менш як 50 відсотків чистого прибутку, обрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку, спрямовує на проваджег ня ініціативної наукової і науково-технічної діяльності, фінансування інновацій та розширення власної матеріально-технічної бази, то така установа звільнятиметься від сплати до державного бюджету частини чистого прибут ку (доходу) та подаватиме Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), цо підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарни чи підприємствами та їх об’єднаннями у терміни, передбачені для квартальної звітності.

Форма Розрахунку визначена наказом Державної податкової адміністра ції України від 16.05.2011 № 285, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.05.2011 за№ 643/19381.

Водночас, звільнення від сплати частини чистого прибутку (доходу) до державного бюджету, передбачене частиною першою та другою статті 1-1 Закону № 185, не є податковою пільгою.

Стосовно сплати земельного податку науковою установою, яка не утримується за рахунок коштів державного бюджету та внесена до Державного реєстру
Перелік пільг щодо сплати земельного податку для юридичних осіб визначено статтею 282 Кодексу.

Згідно з підпунктом 282.1.4 пункту 282.1 статті 282 Кодексу звільняються від сплати земельного податку, зокрема, заклади науки (крім національних та державних дендрологічних парків), які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Таким чином, наукова установа, яка не утримується за рахунок коштів державного бюджету, що внесена в Державний реєстр, не звільняється від обов’язку сплати земельного податку, відповідно до підпункту 282.1.4 пунк ту 282.1 статті 282 Кодексу.

Щодо питання звільнення від оподаткування податком на додану вартість (далі - ПДВ)

Відповідно до підпункту 1.1 статті 1 Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктами «а» - «в» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу;

ввезення товарів на митну територію України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права в а розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи даруванв я такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти праві інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, і також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Статтею 197 та підрозділом 2 розділу XX Кодексу визначено переліки операцій, які звільняються (тимчасово звільняються) від оподаткування ПДВ.

Підпунктом 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 Кодексу передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з оплати вартост фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько конструкторських робіт особою, яка безпосередньо отримує такі кошти з рахунка органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Таким чином, режим звільнення від оподаткування ПДВ поширюється не на осіб, а на операції.

Звертаємо увагу, що ознайомитись з переліком податкових пільг можна на головній сторінці офіційного вебпорталу Державної податкової служби України у розділі «Довідники» підрозділ «Довідники пільг».

Водночас повідомляємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.